Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 05:41

Strategie zrównoważonej logistyki: jak wprowadzić praktyki ekologiczne do swojego łańcucha dostaw?

Ekologia mocno wpływa na praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki, zatem nic dziwnego, że determinuje również zjawiska zachodzące w logistyce. Jednym z gorących pojęć w ostatnich latach stał się ekologiczny łańcuch dostaw. Kryją się za nim rozwiązania, które obniżają negatywny wpływ procesów logistycznych na środowisko. Oto kilka przykładów!
  • 29.06.2023 13:24
  • Autor: Grupa Tipmedia
Strategie zrównoważonej logistyki: jak wprowadzić praktyki ekologiczne do swojego łańcucha dostaw?

Optymalizacja pokonywanych tras

Dużym obciążeniem dla środowiska ze strony logistyki pozostają zanieczyszczenie powietrza i emisja dwutlenku węgla związane ze spalaniem paliwa. Dlatego przewoźnicy dążą do optymalizacji tras pokonywanych przez kurierów. W tym coraz częściej pomaga innowacyjne technologie. Na szczególną uwagę zasługuje logistyka ostatniej mili, czyli finalny etap dostawy do klienta. Redukcja emisji jest możliwa między innymi dzięki zastosowaniu pojazdów elektrycznych, a także wyborowi paczkomatów i punktów odbioru zamiast dostaw bezpośrednich.

Ekologiczne magazyny

Kolejny obszar, w którym mocno zwraca się uwagę na ekologię, jest magazynowanie towaru. W budynkach magazynowych coraz częściej można spotkać inteligentne systemy planujące rozmieszczenie towaru, co redukuje zużycie energii. Rosnącym powodzeniem cieszą się panele fotowoltaiczne ułożone na dachach, natomiast oświetlenie LED stało się praktycznie standardem.

Zrównoważona gospodarka surowcami

Dużą rolę w ekologicznej logistyce odgrywają wykorzystywane opakowania i wypełniacze. Przykłada się coraz większą uwagę do ich naturalnego pochodzenia oraz recyklingu. Towar powinien być umieszczany w opakowaniach niewiele większych od niego, aby wykorzystywać mniej surowców, a także ograniczać puste przestrzenie w ładowni.

Działanie edukacyjne

Firmy logistyczne dostrzegają coraz większe korzyści w swojej działalności edukacyjnej. Dotyczy to współpracy z kontrahentami, jak również samymi klientami i odbiorcami. Dzięki temu więcej konsumentów i producentów decyduje się na ekologiczne rozwiązania, na przykład w postaci biodegradowalnych opakowań, ich wielokrotnego wykorzystywania, jak również wyboru paczkomatów.

Logistyka zwrotna

Ważnym trendem w branży logistycznej stała się logistyka zwrotna, która wynika z dążenia do funkcjonowania w gospodarce obiegu zamkniętego. Logistyka zwrotna to szereg działań dążących do ponownego wykorzystania surowców. Gdy cykl życia produktu dobiega końca, oznacza to początek życia nowego produktu. Dzięki logistyce zwrotnej może on trafić do recyklingu bądź upcyklingu i zostać w pełni ponownie wykorzystany. Przedsiębiorstwa dbają również o nadwyżki i niesprzedane towary zalegające w ich magazynach.

Więcej na temat trendów obowiązujących w logistyce można przeczytać na blogu serwisu Apaczka – platformy wysyłkowej dla klientów biznesowych: https://www.apaczka.pl/blog/.

--- Artykuł sponsorowany ---