Forum Inicjowania Rozwoju
Inicjatywa otrzymała uroczyście dofinansowanie w trakcie Forum Inicjowania Rozwoju, które odbyło się 8 listopada. Gala wręczenia grantów miała miejsce na samym początku tego wydarzenia o godzinie 9:30. Organizatorem wydarzenia była UP Foundation - Fundacja Inicjowania Rozwoju.
Fundacja działa od 2011 roku na rzecz upowszechniania współpracy międzysektorowej oraz społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju w naszym województwie. Jak czytamy na stronie organizacji, powstała ona z inicjatywy liderów wywodzących się z różnych sektorów, "osób dostrzegających potrzebę zmian społeczno-gospodarczych".
Piękna inicjatywa, bardzo cieszę się, że są takie fundacje, które widzą potrzeby społeczno-gospodarczych zmian i łączą wszystkie sektory, czyli samorządy, biznes i trzeci sektor. Tak jest właśnie z Fundacją Inicjowania Rozwoju, gdzie dają możliwość wspierania finansowego na ciekawe projekty [...]- Natalia Sielska
Czytaj więcej: Sukces projektu "Wodonerzy - Strażnicy Wody i Wewnętrznej Przyrody"
Dofinansowanie
"Wodonerzy" to drugi projekt Natalii Sielskiej, do którego otrzymała dofinansowanie. Wcześniej pieniądze zapewniła Fundacja Pokolenia w ramach programu Nowy Akumulator Społeczny na rzecz inicjatywy "Tczewska Tereska Dzieciom - budujmy poczucie wartości". Był to wielopłaszczyznowy projekt Nieformalnej Grupy Zmienni Odmienni Przyjaciele.
Opiekunem "strażników wody i wewnętrznej przyrody" jest z kolei Łukasz Brządkowski z Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, partnerem biznesowym Fabryka Muzyków i Błażej Kucman. Fukcję partnera "Wodonerów" pełniła również Szkoła Podstawowa w Lubiszewie Tczewskim. W takim zestawieniu inicjatywa mogła przystąpić do konkursu.
Uważam że podstawą działań jest ekipa i my jesteśmy zgraną ekipą Wodonerów, którzy działają. Wszyscy się zaangażowali. I szkoła, i Fabryka Muzyków, i Łukasz (Brządkowski - przyp. red.) jako opiekun. [...] Było ogromne zaangażowanie wszystkich członków ekipy- Natalia Sielska
Czym jest projekt?
Jak wynika z krajowego raportu zasobów wodnych z 2021 roku ponad 91% zbiorników wodnych w Polsce jest zanieczyszczonych, z czego 88% stanowią jeziora. Jak mówi Natalia Sielska, podobnie jest z Jeziorem Rokickim w Lubiszewie Tczewskim. Poza śmieceniem, czynnikami, które wpływają na poziom zanieczyszczenia są: nadmierne nawożenie przez rolników oraz często występujące na wsiach nieszczelne szamba.
"Wodonerzy" chcą się skupić jednak na aspekcie wyrzucania przez ludzi odpadów plastikowych. Projekt pilotażowy ma na celu stworzenie gry edukacyjnej, która ma zakończyć proces uświadamiania społeczeństwa (głównie młodzieży szkolnej) na temat konieczności dbania o wodę. Drugą płaszczyzną inicjatywy jest również zamontowania poidełka w Szkole Podstawowej w Lubiszewie Tczewskim. "Wodonerzy" dzięki współpracy z Fabryką Muzyki chcą również nagrać piosenkę związaną z warsztatami i nagrać do niej teledysk.
Czytaj więcej: Ruszyła zrzutka na projekt edukacyjny "Wodonerzy - strażnicy wody i wewnętrznej przyrody" [ROZMOWA]
Młode pokolenie na ratunek
Natalia Sielska w trakcie rozmowy w naszym studiu podkreśliła jak ważna jest w tym kontekście wymiana pokoleniowa. Generacja urodzona w 2000 roku i później ma być tą, która wprowadzi zmiany. Dlatego więc "Wodonerzy" działają głównie w celu edukacji młodych pokoleń.
Cieszę się, że są to osoby, która zauważają potrzeby środowiskowe. Dlatego też my działamy głównie z dziećmi, ponieważ jest to młode pokolenie, które nasiąknie już możliwością zmiany.
- Natalia Sielska
Całą rozmowę z Natalią Sielską o projekcie "Wodonerzy" oraz o dofinansowaniu można odsłuchać w tym miejscu:
Napisz komentarz
Komentarze