Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 19:52
Reklama

Sensualna wystawa w Fabryce Sztuk

Fotografa Katarzyna Gapska namówiła 41 kobiet, aby pozowały nago do niezwykłej sesji fotograficznej. Zdjęcia powstały w plenerze. Są prezentacją kobiecych mocy.
Sensualna wystawa w Fabryce Sztuk

Autor: fot. Katarzyna Gapska

 

Opowieści snute ciałem

 

Na wystawie będzie można zobaczyć 41 kobiecych fotografii. Składają się one na historię opowiadaną poprzez kontakt kobiecego ciała z naturą. Sesja fotograficzna była dla uczestniczek wyprawą w głąb siebie. To jednocześnie prezentacja pierwotnej, kobiecej mocy. 

 

 

41 kobiecych historii, które łączą się w CAŁOŚĆ, 41 kobiecych historii opowiedzianych przez CIAŁO, 41 wypraw w głąb SIEBIE (choć na planie materialnym były to wyprawy do lasu, sadu i na łąkę), 41 odsłon kobiecej mocy. Wystawa, która pokazuje, że nie ma takiego upadku, z którego nie dałoby się podnieść; nie ma takiej siły, która jest w stanie zatrzymać odradzanie się kobiety.

- Katarzyna Gapska

 

Autorka zdjęć, fotografka  Katarzyna Gapska ze zdjęć stworzyła opowieść o sile i mocy. O tym, że doświadczenia życiowe mogę stawać się początkiem podróży w głąb siebie.

 

Zadanie na pozór proste, wszak każda kobieta umie opowiadać. Jednak – w tym przypadku – opowieść miała narodzić się sama. Nie z rozumu, nie z wiedzenia. Historia miała się pojawić jak sen – dopiero w momencie spotkania się z własną prawdą. Ale, jak wyzwolić własną prawdę? W wielu rytuałach np. dotyczących narodzin lub śmierci, nagość jest symbolem zdjęcia wszelkich masek i warstw społeczno -psychologicznych. Dlatego punktem wyjścia projektu stała się nagość. Wiele kobiet, usłyszawszy o propozycji stanięcia przy drzewie nago, mówiło: nie jestem gotowa. Do lasu poszły więc te, u których ciekawość była większa niż lęk.

- Katarzyna Gapska

 

W poszukiwaniu pierwotnej siły

 

Wystawa to również opowieść o oswobodzeniu ciała z obowiązujących kanonów i presji. A może nawet opresji, jakiej poddawane jest m.in. w mediach społecznościowych. Kobiety, obejmowane w społeczeństwie zakazami i nakazami są społecznie słabsze, ale kobiece ciało może stać się bastionem niezależności. W pracach Katarzyny Gapskiej ciao zostało wyzwolone. 

 

CIAŁOŚĆ jest metaforą UNIVERSUM. Opowiada o tym; że odzyskując dzikie, wolne, swobodne ciało; stajemy się częścią Natury, a przez to spajamy się w całość. Jesteśmy jak hologram – mamy w sobie cały wszechświat, a same jesteśmy jego cząstką. W projekcie CIAŁOŚĆ pojawiają się kobiety w różnym wieku, pochodzą z różnych części Polski. Opowieści, których wysłuchały w lesie, sięgają upadków, odrodzenia, pożegnań i gotowości na NOWE. Każda historia dotyka głębokiej i czułej części kobiecej duszy.

- Katarzyna Gapska

 

Obrazy prezentowane na wystawie są jak zatrzymane sny. Lekko zamglone, z różową poświatą. Każdy to historia jednej kobiety, a jednocześnie opowieść uniwersalna. Opisy wystawy zawierają cytaty z książki Biegnąca z wilkami Clarissy Pinkoli Estes, ponieważ każdy z obrazów dotyka jakiegoś kobiecego archetypu.

 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak powstawała wystawa, zachęcamy do wysłuchania rozmowy, którą Aleksandra Hotowy przeprowadziła z autorka zdjęć, Katarzyną Gapską.

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Wystawę można obejrzeć od 26.11. do 4.12.2022 r. w Fabryce Sztuk w Tczewie, przy ul. Podmurnej 15. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama