Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 01:24
Reklama

Włodzimierz Nałęcz poszukiwany! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku poszukuje prac artysty

W przyszłym roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku chce zorganizować wystawę poświęconą twórczości wybitnego polskiego marynisty, Włodzimierza Nałęcza. W ramach akcji „Włodzimierz Nałęcz poszukiwany!” chce nawiązać kontakt z kolekcjonerami, którzy posiadają prace artysty: obrazy, rysunki lub grafiki i chcieliby pokazać je szerokiej publiczności.
Włodzimierz Nałęcz poszukiwany! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku poszukuje prac artysty

Autor: mat. prasowe NMM w Gdańsku

 

Włodzimierz Nałęcz poszukiwany!

 

- to hasło nietypowej akcji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które w przyszłym roku planuje wystawę monograficzną poświęconą twórczości wybitnego polskiego marynisty, Włodzimierza Nałęcza. Wystawa będzie już dwudziestą ekspozycją w ramach cyklu „Polscy artyści o morzu”. Zaprezentowany zostanie na niej możliwie najszerszy wachlarz prac malarskich i graficznych artysty, a także publikacje jego autorstwa. Dzięki akcji muzealnicy chcą nawiązać kontakt z kolekcjonerami, którzy posiadają prace artysty: obrazy, rysunki lub grafiki i chcieliby pokazać je szerokiej publiczności.

 

Prezentacja ocalałego dorobku artysty

 

Włodzimierz Nałęcz (ur. 5 lutego 1865 w Kijowie, zm. 12 września 1946 w Jeruzalu k. Skierniewic) polski malarz, rysownik, akwaforcista i literat jest twórcą szczególnie zasłużonym dla polskiej marynistyki, nie tylko jako malarz, ale również założyciel Koła Marynistów Polskich i współorganizator Ligi Żeglugi Morskiej. Niestety, podczas II wojny światowej znaczna część jego dorobku uległa zniszczeniu. W trakcie kilkumiesięcznej wystawy muzeum planuje zaprezentować możliwie najpełniejszy obraz ocalałej części jego spuścizny.

 

- Zamiarem naszym jest prezentacja dorobku artystycznego, a także pisarskiego artysty, który zaangażował się w promocję idei Polski morskiej – mówi dr Monika Jankiewicz-Brzostowska, kuratorka wystawy.

 

Przedstawione zostaną prace ze zbiorów własnych NMM, część dzieł będzie pochodzić z innych polskich muzeów, a także z prywatnych kolekcji.

 

Kolekcjonerzy poszukiwani

 

Ekspozycji będzie towarzyszył katalog, w którym muzealnicy planują opublikować wszystkie prezentowane prace wraz z danymi katalogowymi, takimi jak tytuł, datacja, technika, materiał, wymiary, sygnatury, napisy i naklejki na odwrocie oraz komentarzami historycznymi i krytyczno-artystycznymi. Dzieła należące do osób prywatnych będą opisane w katalogu jako pochodzące z kolekcji prywatnej lub własność konkretnego kolekcjonera – w zależności od życzeń właścicieli.

Instytucje i kolekcjonerzy, którzy są w posiadaniu prac Włodzimierza Nałęcza i zechcieliby wypożyczyć je Narodowemu Muzeum Morskiemu na czas trwania wystawy (25 maja – 3 września 2023 roku), szczegółowe informacje mogą uzyskać pod adresem [email protected]. Ze względu na konieczność przygotowania fotografii i not do katalogu, obrazy muszą zostać wypożyczone nie później niż w marcu 2023 r., a następnie zwrócone we wrześniu 2023 r. Muzealnicy czekają na kontakt do 15 marca przyszłego roku.

 

Posłuchaj rozmowy o Nałęczu

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Rozmowę z dr Moniką Jankiewicz-Brzostowską, kuratorką wystawy przeprowadził Łukasz Grygiel z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama