Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 10:11
Reklama

Tczew: Mieszkańcy nie dali się kolejnym oszustom. Zachowajmy ostrożność!

Trzech mieszkańców Tczewa zastosowało w praktyce policyjne porady i nie dało się oszukać. Seniorzy byli poddani próbie oszustwa metodą „na węgiel” i „na pracownika biura maklerskiego”.
Tczew: Mieszkańcy nie dali się kolejnym oszustom. Zachowajmy ostrożność!

Autor: fot. Pixabay

 

Kolejne próby oszustów

 

Policyjne porady i ostrzeżenia kierowane przez funkcjonariuszy do seniorów, by nie dawali się oszukać na wciąż modyfikowane metody stosowane przez oszustów pomagają chronić ich oszczędności:

 

W ostatnim czasie 67-latka zgłosiła, że osoba podająca się za pracownika biura maklerskiego wprowadziła ją w błąd i usiłowała ją namówić do zaciągnięcia pożyczki na kwotę 10 tysięcy złotych. Mieszkanka Tczewa zorientowała się, że rozmawia z oszustem i zakończyła rozmowę. Czujnością wykazał się również mieszkaniec Tczewa, który otrzymał wiadomość sms o zakupie węgla w promocyjnej cenie, lecz warunkiem była wcześniejsza wpłata na konto. Mężczyzna zainteresowany kupnem najpierw skontaktował się z organem, który miał współfinansować zakup, aby potwierdzić autentyczność. Innego rodzaju oszustwa ofiarą miała być seniorka z Tczewa, z której konta przy użyciu Internetu sprawca chciał wypłacić z bankomatu w Warszawie 500 złotych. Dzięki skutecznym zabezpieczeniom i blokadom oszczędności kobiety zostały na jej koncie.

- KPP Tczew

 

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej czujności podczas rozmów telefonicznych, zwłaszcza na temat posiadanych oszczędności i finansowej pomocy. Telefon może pochodzić od przestępcy podającego się za policjanta. Taki scenariusz zawsze oznacza próbę oszustwa. Kolejny przykład to "fałszywy członek rodziny”, który opowiada o swoich kłopotach. Prosi o pożyczkę na leczenie lub kaucję sądową. Pod żadnym pozorem nie ufajmy obcym po drugiej stronie słuchawki, a o każdej takiej próbie wyłudzenia pieniędzy informujmy dyżurnego policji pod nr telefonu 112:

 

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. W momencie, kiedy ktoś będzie do nas dzwonił na telefon stacjonarny i chciał pieniądze – jak najszybciej zakończmy tą rozmowę. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Policjanci nigdy nie proszą przez telefon o wydanie pieniędzy, wyrzucenie ich przez okno, czy pozostawienie gotówki i innych kosztowności w takich miejscach jak śmietnik czy klatka schodowa.

- KPP Tczew

 

Ruszył sezon świątecznych zakupów. To czas wzmożonej aktywności internetowej, kiedy będziemy szukali najatrakcyjniejszych ofert. Wtedy też i cyberprzestępcy zwiększają swoją aktywność, podejmując działania, których celem jest zdobycie naszych poufnych danych, a w konsekwencji wyłudzenie pieniędzy. Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama