Podnoszenie stóp miało być działaniem hamującym inflację
Jednak mimo kolejnych podwyżek wskaźnik za listopad wyniósł 17,4 proc. (miesiąc wcześniej 17,9 proc.). Niewielki spadek zaskoczył ekonomistów. Tak samo zaskakująca była listopadowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Po 11 podwyżkach stóp rada pozostawiła je bez zmian.
Analitycy zastanawiali się, jak teraz postąpi RPP? Czy pozostanie przy swojej listopadowej decyzji, czy może jednak zafunduje kredytobiorcom kolejną podwyżkę?
Ostatecznie stopa referencyjna - jak brzmi oficjalny komunikat - pozostaje na poziomie 6,75 proc., czyli takim samym jak przed miesiącem.
To akurat nie jest specjalnym zaskoczeniem. Wielu analityków bankowych twierdziło, że RPP nie podniesie stóp. Taki sygnał dał wcześniej Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący rady. Niedawno po raz kolejny dał do zrozumienia, że w obecnej sytuacji, nie należy już dokonywać kolejnych zmian. Zdaniem ekspertów więcej podwyżek już nie będzie.
Czemu stopy są tak ważne?
Bo mają wpływ na portfele Polaków. Od ich wysokości zależy (w dużej części) wysokość spłacanych rat kredytów. Po serii podwyżek raty wzrosły niekiedy nawet o ponad 1000 zł.
Napisz komentarz
Komentarze