17 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Tczewie odbyło się spotkanie, na którym pomysłodawcy odpowiadali na pytania dotyczące projektu stworzenia biletu metropolitalnego. Czym właściwie jest bilet metropolitalny? Jak informuje prezes spółki InnoBaltica, Krzysztof Rudziński - system ma ułatwić mieszkańcom Pomorza przemieszczanie się między miastami, przedstawiając najbardziej korzystną trasę oraz środki transportu.
Jak będzie wyglądać taka karta? Krzysztof Rudziński sugeruje, że bardziej odpowiednią nazwą byłaby Legitymacja Mieszkańca Pomorza.
Posiadacz takiej karty mógłby korzystać z większości środków transportu na terenie województwa pomorskiego tj. Szybkiej Kolei Miejskiej, Przewozów Regionalnych czy komunikacji miejskiej w poszczególnych miastach. Dodatkowo, karta mogłaby obejmować także zniżki na basen, w kawiarniach czy ulgi przy zakupie biletu wstępu do instytucji kultury np. muzeów.
Czy każdy może korzystać z biletu metropolitalnego? Rudziński tłumaczy, że będzie on działał na zasadach podobnych do tych, które funkcjonują obecnie. Jednak każda osoba, niezależnie od wieku, powinna posiadać własną kartę. W przypadku dziecka, może być ona zsynchronizowana z kartą rodzica, który odpowiada za uiszczanie opłat.
Koszty inwestycji mogą sięgnąć nawet 100 milionów złotych. Pomysłodawcy zwrócili się z wnioskiem o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Pomysł jest na etapie konsultacji z przedstawicielami miast, które wyrażają zainteresowanie korzystaniem z systemu. Wdrożenie pierwszych elementów systemu w Trójmieście i na obszarze metropolitalnym planowane jest w 2020 roku.
Napisz komentarz
Komentarze