Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 14 listopada 2024 04:26
Reklama

Lekarz rzuca rewolucyjny pomysł: L4 na żądanie

Nie trzeba byłoby iść do lekarza. Odciążyłoby to ochronę zdrowia. Sami lekarze chcą, żeby to pracownik decydował, czy idzie na chorobowe.
Lekarz rzuca rewolucyjny pomysł: L4 na żądanie

Autor: fot. iStock

O zwolnieniach lekarskich jest ostatnio głośny. Stało się tak po publikacji najnowszych danych ZUS, dotyczących kontroli L4. W trzech pierwszych kwartałach 2022 roku kontrolerzy sprawdzili, jak je wykorzystują 41 932 osoby, o prawie 200 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Prawie jedna trzecia spośród nich straciła prawo do zasiłku.

 

Jest nowy pomysł na L4

 

Łukasz Jankowski, szef Naczelnej Rady Lekarskiej, w rozmowie z RMF FM zaproponował:

 

Powinniśmy natychmiast rozpocząć dyskusję o zwolnieniach lekarskich i o tym, żeby część pacjentów, która nie musi widzieć lekarza, mogła z takiego zwolnienia skorzystać bez wizyty czy bez teleporady.

 

Chodzi o to, że akurat teraz chorych przybywa. Z powodu Covid-19, grypy i innych wirusów, które nas atakują. W efekcie przychodnie i szpitale przeżywają oblężenie. L4 na żądanie rozwiązałoby wiele problemów, wyeliminowało kolejki i odciążyło medyków. Jankowski podkreśla, że takie rozwiązanie funkcjonuje już w innych krajach.

 

Kupowanie zwolnień w internecie

 

O tym, że polski system zwolnień lekarskich trzeba zmienić, mówi się już od jakiegoś czasu. W czerwcu tego roku dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych, wskazywał na patologiczny proceder kupowania zwolnień w internecie. Na konkretnej stronie wypełnia się ankietę. W rubryki wpisuje się termin zwolnienia oraz „dolegliwości”. Uzupełnia się całość o swoje dane i płaci około 100 zł.

Dzwoni także lekarz (prawdziwy) i potwierdza wystawienie e-zwolnienia.

 

Wystarczy prawo wykonywania zawodu. Konsultacja lekarska przez telefon w tym przypadku w niczym nie przypomina rzeczywistej porady lekarskiej. To pauperyzacja naszego zawodu, działalność szkodliwa i absolutnie niezgodna z kodeksem etyki lekarskiej.

- dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama