Informacje pochodzą ze strony pomorskie.eu.
Nagrody specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego tegorocznym laureatom wręczyli dyrektorzy Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Władysław Zawistowski i Beata Jaworowska, podczas koncertu Pomorski Jazz, który odbył się 27 grudnia w Centrum św. Jana w Gdańsku.
Kim są laureaci nagród marszałka?
Patryk Hardziej otrzymał nagrodę „za kunszt warsztatu twórczego oraz ciągłe poszukiwanie nowych form przekazu graficznego, z podziękowaniem za zaangażowanie w promowanie sztuki ilustracji i grafiki wśród mieszkańców naszego regionu”.
To działający międzynarodowo multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik i kurator. Zajmuje się projektowaniem ilustracji oraz grafiki użytkowej, m.in. okładek płyt, identyfikacji wizualnej wydarzeń kulturalnych, znaków graficznych, książek, wystaw, a także szkoleniami i doradztwem na polu designu. Wykłada na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz kursach Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki. Jest pomysłodawcą i kuratorem Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w sześciu krajach, nagrodzonej Projektem Roku STGU (2016), a także założycielem Hardziej Studio prowadzącego działalność edukacyjną, researcherską i wydawniczą w obrębie historii grafiki użytkowej oraz znaków graficznych. Autor książki „CPN – Znak, Identyfikacja, historia”. W tym roku Patryk Hardziej wspólnie z Drukarnią Drukomat zrzeszyli ponad setkę artystek i artystów z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Mołdawii i Białorusi, by stworzyć międzynarodowy, charytatywny projekt „Neighbours”. Cały dochód ze sprzedaży wydawnictwa oraz towarzyszących mu plakatów zostanie przekazany Fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej, by pomóc dzieciom z Ukrainy. Ponadto, Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprosiło artystę do współpracy przy kolejnej edycji projektu „Bałtyckie Spotkania Ilustratorów” jako kuratora wystawy „Spotkanie” prezentującego artystów z Polski i Ukrainy.
Maria Krośnicka otrzymała nagrodę „za pasję, zaangażowanie i wkład w liczne projekty oraz inicjatywy kulturalne adresowane do mieszkańców województwa pomorskiego, z wielkim podziękowaniem za wieloletnie współtworzenie krajobrazu kulturalnego naszego regionu”.
To wieloletnia animatorka kultury, pracująca w Luzinie i okolicach, aktywna członkini luzińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Przez lata dyrektorka Gminnej Biblioteki w Luzinie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie. Kierowała lokalnymi programami edukacji artystycznej dla dzieci i młodzieży, koncentrując się szczególnie na wyrównywaniu szans dzieci wiejskich. Organizowała upowszechnianie czytelnictwa, odrodziła amatorski ruch teatralny w gminie Luzino, jako menadżerka, ale także reżyserując sztuki. Wieloletnia praca na polu kultury uczyniła z niej ikonę lokalnej społeczności, znaną ze swojego wkładu w kształtowanej tożsamości kaszubskiej. Pomysłodawczyni i organizatorka niezliczonej liczby konkursów, spotkań autorskich, lekcji bibliotecznych, dni kultury, sesji popularno-naukowych, wystaw i wielu imprez plenerowych oraz pozostałych, cennych dla luzińskiej społeczności przedsięwzięć.
Elżbieta Krzemińska otrzymała nagrodę „za wieloletnie działanie i wkład we współtworzenie wielokulturowego krajobrazu naszego regionu, w tym za liczne projekty ukazujące Pomorzanom dorobek kultury ukraińskiej, z podziękowaniem za wielkie serce i zaangażowanie w pomoc przebywającym w województwie pomorskim uchodźcom wojennym z Ukrainy”.
To aktywistka i wieloletnia działaczka Związku Ukraińców w Polsce, animatorka kultury. Od 2007 r. pełni funkcję przewodniczącej pomorskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, jest też członkinią Rady Głównej tej organizacji. Aktywna w środowisku ukraińskim od wczesnych lat 80., angażowała się w działalność artystyczną zespołu tanecznego Wereteno, chóru Czajka i grupy teatralnej Jewszan-zilla. Następnie, już jako członkini Związku, brała udział w pracach komitetu organizacyjnego największych wydarzeń kulturalnych Związku, w tym Festiwalu Kultury Ukraińskiej. Od lat, wspólnie z gdańskim kołem Związku przygotowuje i realizuje kolejne odsłony JarmaRock Fest. Festiwal ten jest doniosłym wydarzeniem muzycznym i teatralno-muzycznym promującym młodych wykonawców z Polski i znanych artystów z Ukrainy.
Ponadto, jest pomysłodawczynią i realizatorką projektów „Od tradycji do współczesności” (to cykl spotkań z ukraińskimi poetami, historykami, artystami), „Poznajemy kulturę ukraińską” (specjalny program edukacyjny dla dzieci), a także „Ukraińskie Klimaty” i „Ukraiński magazyn informacyjny”. Od 2004 r., czyli od pierwszej edycji „Biografii Gdańskich – Dni Mniejszości Narodowych” współtworzy program tego wydarzenia, przygotowuje prezentację kultury ukraińskiej, bierze udział w debatach o mniejszościach narodowych w Gdańsku.
Napisz komentarz
Komentarze