Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 23:17
Reklama

"Czarno-Białe Mariny" wystawa Agaty Jóźwiak w Fabryce Sztuk

Agata Jóźwiak od kilkunastu lat tworzy niezwykle krajobrazy. Prace emanujące prawdą i siłą, odrzucające zbędne ozdobniki i dekoracje. Wystawę jej prac możemy oglądać do 6 lutego w Fabryce Sztuk.
"Czarno-Białe Mariny" wystawa Agaty Jóźwiak w Fabryce Sztuk

Autor: fot. Fabryka Sztuk

 

Dorobek artystki?

 

Agata Józwiak w 2006 roku uzyskała dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczyła w kursach doskonalących warsztat artystyczny m.in. z malarstwa iluminatorskiego oraz dalekowschodniego. Odbyła studia podyplomowe z historii sztuki w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Stypendystka Narodowego Centrum Kultury w roku 2018 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022. Prowadziła warsztaty plastyczne w ramach ogólnopolskiego programu „Kultura – Interwencje” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autorka albumu: W głąb krajobrazu. Pejzaże Karpat Polskich. Należy do grupy malarskiej Ścieżka Tuszu. Współpracowała z organizacjami ekologicznymi, m.in. z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze oraz z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, wykorzystując swoje prace do działań służących ochronie przyrody. Popularyzatorka wiedzy o malarstwie, publikuje na temat wybranych zagadnień z historii malarstwa pejzażowego. Interesuje ją również związek malarstwa z poezją. Głównym tematem twórczości malarki jest pejzaż. Od 2008 roku maluje polskie krajobrazy.

 

Młode pokolenie

 

Twórczość tej malarki młodego pokolenia budzi nadzieję, że malarstwo polskie podąży ścieżkami łączącymi przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Prace Agaty Jóźwiak wpisane są również w liczący już ponad sto lat nurt twórczego dialogu sztuki polskiej ze sztuką japońską. Artystka wnikliwie i wrażliwie przygląda się światu, kontemplując piękno i majestat przyrody. Z mistrzostwem stosuje technikę monochromatycznego malarstwa tuszowego, co zawdzięcza prowadzonym od lat studiom sposobu malowania i dokonań dawnych mistrzów Wschodu parających się poezją i malarstwem. Wiele również potrafiła nauczyć się od rodzimych twórców pejzażu. Pozorna prostota techniki malarskiej, w której podłożem jest papier, a medium głównie czarny tusz, umożliwia Agacie Jóźwiak tworzyć spontaniczne obrazy zawierające głębokie, symboliczne widzenie świata. Niespieszna „rozmowa” jaką artystka prowadzi z malarstwem dalekowschodnim, nieustająca inspiracja rodzimym krajobrazem są zjawiskami cennymi we współczesnym malarstwie polskim, wzbogacając je o dokonania oryginalne, wpisujące się w tradycję tworzoną od końca XIX wieku przez najwybitniejszych polskich pejzażystów.

 

Do kiedy?

 

Wystawę można oglądać w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 8.00-16.00, czwartki w godz. 8.00-18.00 i soboty, niedziele, święta w godz. 10.00-16.00 w kamienicy Fabryki Sztuk, przy ul. Podmurnej 15 do 6 stycznia 2023 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama