Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 21:37
Reklama

Powiatowy Urząd Pracy podsumował rok 2022 [ROZMOWA]

Po pandemicznych latach, rok 2022 okazał się również niespokojnym rokiem jeśli chodzi o rynek pracy. Wojna w Ukrainie znacząco wpłynęła na dynamikę zatrudnienia. Dla pracodawców wyzwaniem okazało się zwiększenie kosztów pracy, a także wzrost cen energii elektrycznej i gazu. Skutki tych ostatnich w pełni będzie można zaobserwować po pierwszym kwartale bieżącego roku.
Powiatowy Urząd Pracy podsumował rok 2022 [ROZMOWA]

Autor: fot. Aleksandra Hotowy

 

Większe wynagrodzenie w 2023 roku

 

Początek roku przyniósł podwyżkę płacy minimalnej do 3490 złotych brutto. Kolejna podwyżka nastąpi 1 lipca, wtedy płaca minimalna wzrośnie, zgodnie z zapowiedzią rządu do 3600 złotych brutto. 

 

Wzrost płacy minimalnej zapewni bezpieczeństwo finansowe Polakom, nie dopuścimy do sytuacji, kiedy wypłata nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Podwyżka jest naszą odpowiedzią na oczekiwania pracowników, w ten sposób reagujemy na inflację spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę.

– Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

 

Bezrobocie w powiecie tczewskim, na koniec roku utrzymał się na poziomie 5,5% i jest najniższe od lat. Czy to oznacza, że lokalny rynek pracy wraca do stanu sprzed pandemii?

 

Jesteśmy na etapie weryfikacji danych statystycznych. Najważniejszą taką daną jest liczba osób bezrobotnych, zarejestrowanych w naszym urzędzie. Na koniec roku 2022 mieliśmy 2301 osób bezrobotnych i to było zdecydowanie mniej niż rok wcześniej. 

- Przemysław Karczyński, Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie

 

Zmianę w dynamice zatrudnienia spowodowała wojna w Ukrainie. Wielu pracowników tymczasowych stanowili Ukraińcy zatrudnieni na naszym terenie. Wojna i przepisy rządu ukraińskiego nie pozwoliły wielu pracownikom przyjechać do Polski. Dotyczy to mężczyzn w wieku poborowym. Przez jakiś czas te stanowiska pozostawały nieobsadzone. Z czasem zajęte zostały przez pracowników z naszego regionu.

 

Kto może liczyć na szybkie zatrudnienie?

 

Najczęściej poszukiwane są osoby wykonujące proste prace produkcyjne i usługodawcy, w tym m.in. fryzjerzy. Jak pokazuje badanie "Barometr zawodów", deficyt występuje również w branży medycznej, kosmetyce czy edukacji.

 

W naszym powiecie od kilku lat nie ma zawodów nadwyżkowych.

- Przemysław Karczyński, Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie

 

Barometr zawodów jest użytecznym narzędziem dla osób, które zastanawiają się jaką szkołę i kierunek kształcenia wybrać. Pozwala też kształtować i modyfikować karierę zawodową osób już aktywnych na rynku pracy. Cały czas lokalnie utrzymuje się zapotrzebowanie na fachowców. 

fot. PUP Tczew

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak dokładnie kształtuje się sytuacja na lokalnym rynku pracy i czego możemy spodziewać się w tym roku zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, jaką Aleksandra Hotowy przeprowadziła z Przemysławem Karczyńskim z Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie.

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Informacje o formach wsparcia osób bezrobotnych, dofinansowaniu dla przedsiębiorców czy bieżące oferty pracy można znaleźć na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama