Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 13 listopada 2024 23:36
Reklama

Ten obowiązek mają kierowcy z bezterminowym prawem jazdy

Wszystkich kierowców, którzy mają bezterminowe prawa jazdy, czeka obowiązkowa wymiana. Czy to definitywny koniec tego dokumentu?
Ten obowiązek mają kierowcy z bezterminowym prawem jazdy

Autor: fot. iStock

 

Bezterminowe prawa jazdy były wydawane przez urzędy do 13 stycznia 2013 roku

 

Po nowelizacji ustawy – jak przypomniał ostatnio portal portfelpolaka.pl – bezterminowe stały się one tylko z nazwy. Musi je bowiem wymienić każdy kierowca. A to oznacza, że w Polsce wszyscy kierowcy będą się posługiwali terminowymi prawami jazdy. W ten sposób ustawodawca przeciwdziała zagrożeniom, jakie stwarzają osoby, które ze względu na stan zdrowia nie powinny już prowadzić samochodu.

 

Dobrowolnie lub obowiązkowo

 

Każdy kierowca w każdej chwili może dobrowolnie wymienić swój dokument. Wystarczy, że złoży odpowiedni wniosek we właściwym urzędzie gminy lub miasta albo w starostwie. Ta usługa kosztuje teraz 100,50 zł. I w takim przypadku badanie lekarskie nie jest potrzebne. Takich badań potrzebują natomiast te osoby, które mają terminowe prawo jazdy. I tak czy inaczej muszą je wymienić. Dla nich wymiana prawa jazdy oznacza dodatkową opłatę w wysokości 200 zł.

Posiadacze bezterminowych praw jazdy muszą je wymienić obowiązkowo. Zgodnie z przepisami urzędy będą przyjmować wnioski od 19 stycznia 2028 roku. Termin ich składania mija 18 stycznia 2033. Kierowcy mogą je też wymienić wcześniej, bez oglądania się na ustawowe terminy. Oczywiście muszą złożyć odpowiedni wniosek.

Na razie nie wiadomo, ile to będzie kosztowało w 2028 r. Można jednak założyć, że wysokość opłat się zmieni.

 

Jak wymienić prawo jazdy?

 

Należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek o wydanie nowego dokumentu. Poza tym trzeba przedstawić dowód osobisty, zdać stare prawa jazdy i dołączyć fotografię o wymiarach 35 na 45 milimetrów.

Wniosek można złożyć przez platformę internetową ePUAP albo osobiści pojawić się we właściwym urzędzie gminy, miasta lub w starostwie.

 

Zasady wydawania praw jazdy

 

Są takie same od 19 stycznia 2013 r. A zatem:

  • jeżeli tylko lekarz nie znajdzie żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdami, to maksymalny termin ważności prawa jazdy wyniesie 15 lat;
  • w przypadku problemów ze słuchem, wzrokiem lub innych schorzeń uprawnienie zostanie nadane na 5 lat. Po tym czasie kierowcę czekają ponowne badania.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama