Na wystawę "Kanalie" składają się portrety 44 osób ze świata kultury, sfotografowanych w konwencji "wanted". - Mimo jednoznacznych konotacji z wydarzeniami aktualnymi, nie jest to projekt czysto interwencyjny czy strice polityczny - wśród portretowanych nie ma polityków. To raczej głos w obronie zdrowego rozsądku i zwykłej przyzwoitości - tłumaczy grupa Łyżka Czyli Chilli.
O założeniach projektu opowiada Magdalena Kalisz, właścicielka gdańskiej Sztuki Wyboru:
Wystawie od początku towarzyszą kontrowersje, które sprawiły, że o projekcie zrobiło się głośno w całej Polsce.
Jak dotąd okazję zobaczyć "Kanalie" mieli jedynie mieszkańcy Warszawy i Trójmiasta, jednak jest szansa, by wystawa była prezentowana także w formie cyfrowej. Okazją może być nadchodząca Noc Muzeów.
W Galerii Sztuka Wyboru "Kanalie" można oglądać do piątku, 27 kwietnia. Wstęp jest wolny. Wystawie towarzyszy katalog, z którego można wyciąć portrety wybranych "kanalii". Wernisaż odbył się 20 kwietnia.
Łyżka Czyli Chilli to grupa artystyczno-performersko-filmowa działająca od 1993 roku. Powstała z inicjatywy Tomasza "Waciaka" - Wójcika i Michała Mendyka. W 1996 r. dołączył do niej Tomasz Trzos. Od początku swojego istnienia w swoich działaniach bazuje na stylistyce będącej wypadkową dadaizmu i pop-artu, w której mocno pobrzmiewa kontekst naszej polskiej rzeczywistości. Sami artyści określają ją mianem absurdalnego hiperrealizmu.
Napisz komentarz
Komentarze