Hakerzy znów atakują użytkowników popularnej platformy sprzedażowej. Rozsyłają wiadomości o rzekomej blokadzie konta. Do nich dołączają link, który zamiast pomóc rozwiązać problem kieruje ofiarę do fałszywej strony. Wystarczy moment, a zostaniemy z niczym.
Zmasowany atak na Polaków
Serwis Niebezpiecznik.pl poświęcony tematyce cyberbezpieczeństwa informuje o zmasowanym ataku na Polaków. Chodzi o kampanię internetowych przestępców, którzy podszywają się pod znany serwis (Allegro) i wysyłają do jego użytkowników fałszywe wiadomości mailowe. Poszczególne treści mogą się nieco różnić, jednak każda z nich prowadzi do tego samego – to próba wyłudzenia.
Z maila wynika np., że nasze konto może zostać zablokowane z powodu częstych prób logowań z aplikacji mobilnej. Nadawca prosi o autoryzację oraz potwierdzenie aktualnych danych w celu „ochrony konta”. Jeśli postąpimy zgodnie z jego wolą, jest niemal pewne, że stracimy pieniądze.
Oszuści mogą użyć także innej wiadomości, np.:
„Nie mogliśmy zatwierdzić Twojego konta Allegro, ponieważ wystąpił błąd w Twoich danych rozliczeniowych. W związku z tym tymczasowo zawiesiliśmy Twoje konto na Allegro. Wystarczy, że w dwóch krokach zaktualizujesz swoje dane bilingowe. Proszę kliknąć na poniższy przycisk i zaktualizować je w ciągu 12 godzin”.
Ofiara nieświadoma oszustwa wypełnia polecenia w obawie przed zablokowaniem jej dostępu do konta i… traci.
Natychmiast zablokuj konto
Allegro to platforma użytkowana przez wiele milionów osób, która daje pole do popisu hakerom. Właśnie dlatego korzystając z niej, trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeśli klikniemy w podejrzany link, zostaniemy przekierowani do fałszywej strony logowania z formularzem. To ostatni krok podstępnego planu cyberprzestępców. Wystarczy, że podasz im swoje dane wrażliwe, a oni będą mogli już bez problemu dobrać się do twoich oszczędności.
Warto pamiętać, że otrzymanie podejrzanej wiadomości ani otwarcie jej nie są jeszcze niebezpieczne. W przypadku tej metody, dopóki nie przekażemy nadawcy swoich danych, on ich nie zdobędzie. Jeśli jednak damy się nabrać, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym bank i policję. Konieczna będzie zmiana loginu i hasła.
Zachowaj czujność
Żey nie paść ofiarą phishingu (metody, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję), należy przede wszystkim zachować rozsądek w działaniu. Naszą uwagę powinny zwrócić zwłaszcza:
• pisownia niepoprawna gramatycznie (brak interpunkcji),
• brak personalizacji w wiadomości (unikanie naszego imienia i nazwiska),
• niepoprawne (skrócone) adresy znanych witryn internetowych,
• próba zmuszenia nas do działania pod wpływem impulsu,
• niezgodność adresu mailowego z podpisem pod treścią e-maila.
To w sieci kupujemy najczęściej
Rynek handlu internetowego rozwija się coraz bardziej, dlatego liczba zagrożeń w sieci z roku na rok również będzie wzrastać. Według badania Agencji Inquiry Polacy najchętniej kupują w internecie"
• obuwie dla dorosłych,
• kosmetyki,
• perfumy,
• odzież,
• bieliznę.
Na kolejnych miejscach znajdziemy kategorie związane z wyposażeniem domu (np. RTV/AGD), a także kulturą i rozrywką (książki, multimedia).
Na zakupy online alkoholi czy sprzętu specjalistycznego (np. fotograficznego) decydujemy się rzadziej.
Napisz komentarz
Komentarze