Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 listopada 2024 20:30
Reklama

Jakie rowery wybierają dziś Polacy? Cena to nie wszystko

Boom rowerowy trwa. Zaczął się w czasie pandemii. To wtedy Polacy z konieczności przesiedli się na rowery. Jakich modeli szukają dzisiaj?

 

Polacy przesiedli się na rowery już jakiś czas temu. Pojazd kojarzony wcześniej jako środek transportu dla ubogich zaczął być postrzegany na nowo. I to nie tylko jako rekreacyjny sprzęt weekendowy. Wiele osób zrozumiało, że rowerem po mieście da się przejechać sprawniej niż samochodem. Miasta zaczęły rozbudowywać sieć ścieżek i efekt był taki, że w najgorszym czasie pandemii na ulicach zaczęło przybywać rowerów.

Stało się tak m.in. przez wprowadzenie w transporcie publicznym limitu pasażerów. Ludzie z konieczności przesiadali się na rowery.

 

Konkretny model do konkretnych potrzeb

 

W 2021 r. popyt na rowery wzrósł w Polsce o 30 procent. To też sprawiło, że ceny poszły w  górę. O jakieś 20-30 proc. Zaczęło się też sprzedawać coraz więcej rowerów elektrycznych. I to nie tylko zachodnich, bo również polskie firmy mocno postawiły na ich produkcję.

Wiele wskazuje na to, że ten rowerowy trend nie osłabł. Jakich rowerów szukają teraz Polacy?

 

Do tej pory głównym kryterium była cena. Wraz z dostępem do informacji, ale i samych produktów to podejście się zmieniło.

- portal Strefabiznesu

 

Świadomość kupujących rośnie. Polacy już nie szukają w sklepach „górali”, na których jeździł jeszcze niedawno każdy. Teraz Polacy chcą kupić konkretny model dostosowany do konkretnych potrzeb.

 

Dzisiaj koncepcja, żeby rower o dość agresywnej i sportowej konstrukcji, jeżeli chodzi o geometrię ramy, był trochę bardziej wszechstronny, czyli umożliwiał założenie grubszej opony, wjechanie takim rowerem w niekoniecznie superutwardzony teren. To jest coś, co wydaje się trwałą zamianą.

- Przemysław Żebrowski, ekspert rowerowy

 

Co to jest rower gravelowy?

 

Nowością na rynku jest dziś uniwersalny i szybki rower gravelowy. Umożliwia on jazdę po szutrowych, leśnych oraz gruntowych drogach, zachowując dobrą przyczepność. Oto jego najważniejsze cechy:

  1. Gięta kierownica typu „baranek” sprawdzająca się w szybkiej jeździe na długich dystansach i zapewniająca zmianę pozycji.
  2. Koła i opony. Standardem są koła 700c (28”) z oponami 37-42 mm o stosunkowo agresywnym bieżniku.
  3. Amortyzacja. Zasadą jest brak amortyzacji, a za komfort i trakcję odpowiadają przede wszystkim opony.
  4. Hamulce tarczowe. To standard w takich modelach i w przeciwieństwie do rowerów szosowych czy przełajowych, są skuteczne w każdych warunkach.
  5. Napęd. Najczęstszą konfiguracją jest jedna zębatka z przodu połączona z kasetą o szerokim zakresie. Przednie przerzutki wciąż się zdarzają, ale nie to jest już częste.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama