Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 16:07
Reklama

Opinie w Radiu Tczew 29.03.: prawomocny wyrok dla radnego powiatowego i niepełnosprawny rowerzysta, który podbija polskie miasta

29 marca gościem Opinii w Radiu Tczew była dziennikarka Aleksandra Hotowy. Porozmawialiśmy m.in. o prawomocnym wyroku wobec radnego Rady Powiatu Tczewskiego Piotra O. oraz o niepełnosprawnym podróżniku, który na rowerze zamierza odwiedzić wszystkie miasta w Polsce.
Opinie w Radiu Tczew 29.03.: prawomocny wyrok dla radnego powiatowego i niepełnosprawny rowerzysta, który podbija polskie miasta

Radny powiatu tczewskiego Piotr O. został prawomocnie skazany za przekroczenie uprawnień w związku z zamówieniem publicznym na karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, na karę grzywny w wysokości dwóch i pół tysiąca złotych oraz na nawiązkę na rzecz pokrzywdzonej Gminy Tczew w wysokości piętnastu tysięcy złotych. W efekcie wyroku sądu radny straci swój mandat.

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności dla mordercy Pawła Adamowicza, Stefana Wilmonta. Przestępca będzie mógł ubiegać się o warunkowe zwolnienie nie wcześniej niż za czterdzieści lat. Wyrok nie jest prawomocny. Sąd zgodził się na ujawnienie danych personalnych i wizerunku oskarżonego.

Ministerstwo Obrony Narodowej przesłało odpowiedź na pytanie, dlaczego Tczew wybrano na lokalizację nowej jednostki wojskowej: „Wybór lokalizacji został poprzedzony różnorodnymi analizami, zarówno aspektów wojskowych jak i społeczno-demograficznych i gospodarczych. Obecność wojska zawsze oznacza, oprócz oczywistego wzrostu bezpieczeństwa, również impuls do rozwoju gospodarczego miasta czy najbliższej okolicy, lokalne inwestycje i nowe miejsca pracy”.

Biuro prasowe wojewody pomorskiego przesłało odpowiedź na pytanie, dlaczego w Tczewie nie można zlikwidować pomnika wraz z cmentarzem żołnierzy radzieckich: „Rzeczony pomnik jest w istocie zbiorową mogiłą żołnierzy radzieckich. Mogiła ta - jak wszystkie miejsca pochówku szczątków w naszym kraju - objęta jest opieką Państwa Polskiego, którą sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za pośrednictwem Wojewody Pomorskiego (zgodnie z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych). Wojewoda jako organ administracji publicznej wykonuje zadania na podstawie przepisów obowiązującego prawa. Nie jest zadaniem wojewody komentowanie zapisów aktów prawnych. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wszystkie cmentarze i mogiły żołnierzy radzieckich w Polsce podlegają zapisom umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z dnia 22 lutego 1994 r. Według tej umowy zmiany na grobach wojennych oraz pomnikach żołnierzy radzieckich (w tym zmiany lokalizacji) mogą być podejmowane w wyjątkowych sytuacjach i wymagają konsultacji obu stron. Uzgodnienia takiego prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podejmowanie takich rozmów nie jest prerogatywą wojewody, podobnie jak odnoszenie się do działalności Ministra w tym zakresie. Warto podkreślić, że umowa z 1994 r. jest nadal obowiązującym aktem prawnym. Na marginesie należy też wspomnieć, że w zbiorowej mogile przy ul. 30 stycznia spoczywają żołnierze wielu narodowości - nie tylko Rosjanie. W jednostkach II Frontu Białoruskiego, który walczył na terenie Pomorza w 1945 r., służyli poborowi ze wszystkich stron Związku Radzieckiego, w tym wielu Białorusinów, Gruzinów, Kazachów, Ukraińców i Uzbeków”.

Robert Łyczak, podróżnik w wyniku choroby stracił nogę, ale to nie zatrzymało go w realizacji swojej pasji. Jakiś czas temu na swoim rowerze rozpoczął podróż, dzięki której chce odwiedzić wszystkie 979 polskich miast.. Tczew był jego czwartym przystankiem. 

Opinie w Radiu Tczew emitujemy w środy o godz. 9 (powtórki w soboty o godz. 12). Audycję prowadzi Bartosz Listewnik.

Opinie w Radiu Tczew są również retransmitowane w Telewizji Tetka Tczew.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama