Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 11:39
Reklama

Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba [PROGRAM]

Wydarzenie organizują: Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie, Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie oraz Liceum Ogólnokształcące im. ks. Janusza St. Pasierba w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie.
  • Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie
Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba [PROGRAM]

Autor: Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

 

fot. Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie

 

 

Organizatorzy zaplanowali m.in. spotkania z twórcami oraz koncert finałowy. Pełen program dostępny jest na plakacie. 

 

Cele Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego 
 

  • Przybliżenie dorobku i osoby wybitnego poety, eseisty i historyka sztuki ks. Janusza St. Pasierba.
  • Popularyzacja kultury żywego słowa.
  • Inspirowanie i promocja twórczości artystycznej młodych ludzi.
  • Kształtowanie aktywnej postawy młodzieży wobec zjawisk kultury.
  • Propagowanie uniwersalnych i regionalnych wartości kultury Pomorza, zgodnie ze słowami ks. Janusza St. Pasierba: Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi.
  • Propagowanie wartości wypływających z chrześcijańskich źródeł kultury europejskiej.

 

Ksiądz profesor Janusz Stanisław Pasierb urodził się 7 stycznia 1929 r. w Lubawie na Pomorzu w rodzinie nauczycielskiej. 

 

Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Tam otrzymał święcenia kapłańskie w 1952 r. Następnie studiował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie oraz na Uniwersytecie we Fryburgu szwajcarskim. Był doktorem habilitowanym historii sztuki oraz doktorem teologii i archeologii, profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych Akademii Teologii Katolickiej, profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb należał do wielu międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń naukowych. Był m.in. członkiem Papieskiej Komisji Ochrony Dziedzictwa Artystycznego i Historycznego Kościoła, członkiem, korespondentem Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej, członkiem rzeczywistym Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk (ASAE) Europejskiego Centrum Kultury, CES, Pen-Clubu, Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem Komitetu Nauk o sztuce PAN, członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP, Rady Ochrony Zabytków przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, członkiem Komisji Konserwacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, członkiem honorowym Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Związku Konserwatorów Polskich, Instituto del Sacro Romano Impero, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wiceprzewodniczący Komisji Episkopatu ds. Sztuki Kościelnej, członkiem Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw. Był laureatem wielu odznaczeń i nagród państwowych.

Bibliografia prac księdza Pasierba obejmuje kilkaset pozycji, w tym siedem tomów esejów i trzynaście zbiorów poetyckich. Utwory jego były tłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski. Ksiądz Pasierb był też autorem scenariuszy wielu wystaw, inspiratorem i jurorem konkursów. Był też znanym w kraju i za granicą wybitnym kaznodzieją i prelegentem.

Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb wybitny uczony, poeta, pedagog, przy tym człowiek pełen niebywałego uroku osobistego, skromności, poczucia humoru, dobroci i głębokiej pobożności, zmarł w Warszawie 15 grudnia 1993 r.

- informacje organizatora

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama