Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 12:21
Reklama

Uroczyste nadanie sali konferencyjnej MBP imienia prof. dr. hab. Jana Strelaua

2 czerwca sali konferencyjnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie zostanie nadane imię jej patrona – znamienitego polskiego psychologa, którego życie związane było także z Tczewem, prof. dra hab. Jana Strelaua.
  • Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
Uroczyste nadanie sali konferencyjnej MBP imienia prof. dr. hab. Jana Strelaua

Autor: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

 

Najważniejsze wartości w życiu: rodzina i więzi międzyludzkie.

- Jan Strelau

 

Uroczyste nadanie sali konferencyjnej imienia prof. dr. hab. Jana Strelaua

 

Sali konferencyjnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie zostanie nadane imię jej patrona – znamienitego polskiego psychologa, którego życie związane było także z Tczewem – prof. dra hab. Jana Strelaua.

 

Profesor nieraz gościł w tczewskiej książnicy, zaszczycił nas także swoją obecnością podczas otwarcia zrewitalizowanego budynku biblioteki przy ul. Kościuszki 2 w roku 2020. Po śmierci profesora, część zbiorów książkowych trafiła do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. 

- Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

 

Uroczystość odbędzie się w piątek, 2 czerwca o godz. 12:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6 w Tczewie.

 

Program wydarzenia

 

  • wystąpienia dr. Krzysztofa Kordy, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Mirosława Pobłockiego, prezydenta Tczewa oraz Mirosława Augustyna, starosty powiatu tczewskiego
  • wykład prof. dr hab. Jerzego Brzezińskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. "Profesor Jan Strelau: długa droga twórczego życia"
  • wystąpienie córek profesora Jana Strelaua - Moniki Adamiec i Krystyny Solarek

 

Jan Strelau (1931-2020)

Profesor nauk humanistycznych, twórca regulacyjnej teorii temperamentu, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli psychologii różnic indywidualnych, autor blisko 300 prac naukowych. Laureat wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.

Urodził się w 1931 roku w Gdańsku. Wychowywał się w Tczewie, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej i gdzie przeżył okres okupacji niemieckiej. W 1945 roku, na skutek działań Armii Radzieckiej, dom rodzinny uległ zniszczeniu, dlatego w 1947 roku, podjęli oni decyzję o przeniesieniu się do Bytowa. W 1951 roku Jan Strelau rozpoczął studia filozoficzne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, następnie studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Kierunek ten ukończył w 1958 roku. Z macierzystą uczelnią związał się zawodowo do roku 2001. Był organizatorem i kierownikiem pierwszej w Polsce Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych na Wydziale Psychologii UW. Pracował także jako profesor zwyczajny w Uniwersytecie Śląskim i na Uniwersytecie SWPS w Warszawie (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), gdzie był wykładowcą (2002 – 2020) oraz prorektorem (2002-2012).

Profesor Jan Strelau był serdecznym przyjacielem naszej biblioteki. Po śmierci część księgozbioru córki profesora: Monika Adamiec i Krystyna Solarek przekazały do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Spuścizna jest przechowywana i udostępniana w tym obiekcie, tj. przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego. 

- Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama