Małe ojczyzny wzbogacają ojczyznę wielką i wzbogacają też olbrzymią symfonię świata. Bylibyśmy w nim zagubieni, gdyby nie ten klucz, który zabieramy z domu
[ks. Janusz St. Pasierb]
W czasach globalizacji, wszelkiej unifikacji, dążenia do ujednolicania ważne jest, aby znaleźć swoje miejsce na Ziemi, swoją Itakę, do której będzie się chciało wracać, aby tam szukać tych wartości, tradycji i wspomnień, które tworzą człowieka i pokazują mu drogę życia. Człowiek musi – tak jak roślina – zakorzenić się, aby jego życie dawało owoce. A tym korzeniami, tymi Itakami, tymi miejscami na Ziemi są małe Ojczyzny. Ks. Janusz St. Pasierb pisał: „Małe ojczyzny wzbogacają ojczyznę wielką i wzbogacają też olbrzymią symfonię świata. Bylibyśmy w nim zagubieni, gdyby nie ten klucz, który zabieramy z domu”.
Należy więc ze szczególną troską promować to, co bliskie, co swojskie, to co nasze i małe, aby pokazywać jego niepowtarzalność i wielkość. Takie przeświadczenie towarzyszyło w 2018 r. gronu regionalistów, któremu przewodził Tomasz Damaszk – pomysłodawca cennej inicjatywy przyznawania honorowego tytułu Ambasador Kociewia. Tytuł ten przyznawany jest w kilku kategoriach: indywidualnej, zbiorowej i biznesowej.
- Bogdan Wiśniewski
AMBASADOR KOCIEWIA
Ambasadorami Kociewia w pierwszej kategorii mogą zostać osoby reprezentujące różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i charytatywnej, a w drugiej instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, zespoły artystyczne oraz grupy nieformalne.
Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia, promowanie jego kultury, tradycji, historii i teraźniejszości. W kategorii biznesu (od 2019 r.) może zostać wyróżnione przedsiębiorstwo, które wykazuje związek z Kociewiem, a ponadto przyczynia się do jego rozwoju gospodarczego i ekonomicznego, pozytywnie wpływa na lokalny rynek zatrudnienia, wspiera - poprzez patronat lub sponsoring - wydarzenia na Kociewiu.
- Bogdan Wiśniewski
Dotychczasowi laureaci:
- Wojciech Cejrowski i zespól folklorystyczny "Modraki" z Pelplina (2018)
- prof. Maria Pająkowska-Kensik oraz stowarzyszenie "Kobiety-Kwiaty Kociewia" z Koteży koło Starogardu Gd. (2019)
- Zbigniew Gełdon - twórca teatru lalkowego z Nowego oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej (2022)
Ambasadorami kociewskiego biznesu zostali:
- "Broker" ze Starogardu Gdańskiego i "Reflex" (2019)
- FSL Foto Studio Labor ze Starogardu Gdańskiego i Zakład Produkcji Mebli "Feniks" ze Skarszew (2022)
Specjalne tytuły Ambasadorów Kociewia przyznano pelplińskiemu Bernardinum oraz Arboretum w Wirtach.
PEREŁKI KOCIEWIA
Nagrody przeznaczone są dla młodych mieszkańców naszego regionu, którzy mogą pochwalić się dorobkiem w zakresie działalności m.in. artystycznej, naukowej, społecznej, sportowej, politycznej i biznesowej. Muszą spełniać dwa warunki: mieć nie więcej niż 35 lat, a ich działalność powinna w jakikolwiek sposób promować małą kociewską ojczyznę.
Tytułami Perełki Kociewia obdarowano:
- Izabelę Czogałę z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim
- Patryka Podwojskiego – pochodzącego ze Zblewa organistę katedry oliwskiej, koncertującego w kraju i za granicą
- Oktawię Nowacką – pięcioboistkę rodem ze Starogardu Gd. – brązową medalistkę igrzysk olimpijskich w 2016, zdobywczyni Pucharu Świata, medalistkę mistrzostw świata, Europy i Polski
- Przemysława Kiliana – antropologa, przewodniczącego Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków, Damiana Domańskiego – dyrektora Biblioteki-Ośrodka Kultury w Morzeszczynie
- Kingę Wylęgły – utalentowaną wokalistkę i lekkoatletkę z Lipinek Szlacheckich
- Oskara Ludwiczaka – nauczyciela i regionalistę z Tczewa
Wszystkie te wyróżnienia wręczano w czasie Walnych Plachandrów, czyli odbywających się od 2018 r. (z przerwą spowodowaną pandemią w latach 2020-2021) zjazdów Kociewiaków i sympatyków Kociewia, które do tej pory odbyły się w Piasecznie (2018), Wirtach (2019) oraz Grucznie (2022).
ZGŁOSZENIA do 12 czerwca
Możliwość zgłaszania kandydatur mają osoby fizyczne i prawne z terenu Rzeczypospolitej Polskiej.
- Wnioski można pobrać ze strony internetowej www.kociewie24.eu.
- Należy je składać do 12 czerwca na adres: Kasztelania Bytońska, Bytonia, ul. Kasztelańska 3, 83-210 Zblewo (z dopiskiem: Ambasador Kociewia lub Perełka Kociewia).
- Regulamin znajdziecie TUTAJ.
Pamiętajmy, żeby promować, wyróżniać, honorować tych, którzy z naszym regionem związali swoje życie. Są Kociewiakami z pochodzenia albo też z zamiłowania, tutaj mieszkają i działają, tworząc pozytywny wizerunek Kociewia - łagodnej krainy.
- Bogdan Wiśniewski
Napisz komentarz
Komentarze