Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 13:22
Reklama

Osiedle Witosa będzie rozmawiało 11 czerwca o stwardnieniu rozsianym [ROZMOWA]

W poniedziałek,5 czerwca, studio Radia Tczew odwiedzili przedstawiciele Kociewskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego w Tczewie. Janusz Tomaszewski i Marlena Kuczma opowiedzieli o samej chorobie, ale i o spotkaniu, które odbędzie się w Tczewie w ramach Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego.
Osiedle Witosa będzie rozmawiało 11 czerwca o stwardnieniu rozsianym [ROZMOWA]
Marlena Kuczma i Janusz Tomaszewski

Autor: Izabela Deptulska

 

Czym jest stwardnienie rozsiane?

 

Stwardnienie rozsiane, SM, sclerosis multiplex, sclerosis disseminata - choroba neurologiczna, należąca do grupy chorób demielinizacyjnych, polegająca na powstawaniu w ośrodkowym układzie nerwowym (mózgowie i rdzeń kręgowy) ognisk rozpadu osłonek mielinowych (rdzennych) włókien nerwowych.

- encyklopedia PWN

 

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 450 tysięcy osób. W jego przypadku występują trzy stadia, które klasyfikują przebieg choroby:

  • rzutowo-remisyjną
  • wtórnie postępującą
  • pierwotnie postępującą

Objawy mogą być różne dla każdego chorującego. Ogólnie jednak możemy wyróżnić często występujące, takie jak:

  • zaburzenia wzroku
  • zaburzenia czucia: mrowienie, uczucie zimna, brak czucia, uczucie gorąca, nadwrażliwość na ciepło
  • kłopoty z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchów
  • zaburzenia napięcia mięśniowego: sztywność mięśni, skurcze mięśni
  • problemy z mową, np. bełkotanie
  • problemy z pamięcią krótkotrwałą, depresja, zły nastrój, zmęczenie, problemy z nauką, zaburzenia koncentracji, zaburzenia mowy
  • zespół zmęczenia, aktywny najbardziej po południu

 

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą. Nie da się go całkowicie wyleczyć. Leczenie może jednak zahamować i ograniczyć skutki niektóre skutki choroby. Jak mówili w studiu nasi goście, Janusz Tomaszewski oraz Marlena Kuczma, bardzo ważna jest rehabiltacja. Pomaga ona zachować bardzo ważną dla dotkniętych schorzeniem sprawność ruchową. Innym kluczowym czynnikiem walki z SM jest kontakt z drugim człowiekiem - bliskimi, rodziną. Możliwość spotkania, zwykłej rozmowy proponuje m.in. Kociewski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego w Tczewie.

 

Spotkania w Fabryce Sztuk

 

Członkowie Oddziału spotykają się w pierwsze soboty miesiące w Fabryce Sztuk na ul. 30-go stycznia 4. Każdy, kto chciałby dołączyć może skontaktować się z Oddziałem pod numerem telefonu 608 039 262. Więcej informacji można również uzyskać u prezesa organu Janusza Tomaszewskiego (507 363 483). 

 

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

 

Z tej okazji Kociewski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Stwardnienia Rozsianego organizuje spotkanie. Odbędzie się w tę niedzielę, 11 czerwca, o godzinie 11:00 na Górkach przy skwerze 750-lecia. 

Na wydarzenie przyjadą również goście z Koszalina oraz Kaszubskiego Oddziału PTSR. Każdy chory może przyjść na spotkanie i wymienić się z innymi swoimi doświadczeniami, nie tylko związanymi z SM, ale również innymi chorobami neurologicznymi. 

 

Mogą włączyć się również rodziny razem z chorymi, żeby przyszły i zobaczyły, że nie jest aż tak źle. 

- Marlena Kuczma

 

Całej rozmowy z Januszem Tomaszewskim i Marleną Kuczmą można wysłuchać tutaj:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama