Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 12:09
Reklama

Europejskie Dni Archeologii w Fabryce Sztuk

Fabryka Sztuk po raz pierwszy włączyła się w organizację Europejskich Dni Archeologii. Chętni będą mogli wziąć udział w wydarzeniach, które odbędą się od 16 do 17 czerwca.
  • Źródło: Fabryka Sztuk
Europejskie Dni Archeologii w Fabryce Sztuk

Autor: Fabryka Sztuk

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Europejskie Dni Archeologii to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia. W tym roku organizatorzy z całej Polski zaplanowali warsztaty, pikniki, gry terenowe, rajdy rowerowe, wystawy, prelekcje i wiele innych ciekawych wydarzeń. Już dziś warto zarezerwować czas, na fascynująca przygodę z archeologią – 16, 17 i 18 czerwca.

- Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Tczewska Fabryka Sztuk również włączyła się w organizację tego wydarzenia. W tym roku po raz pierwszy. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z atrakcji przygotowanych przez instytucję w przyszłym tygodniu, od piątku do soboty (16-17 czerwca).

 

Harmonogram

 

16 czerwca (piątek)

 

Ten dzień jest adresowany głównie do szkół, dla których Fabryka przeprowadzi warsztaty. Dodatkowo jednak po godzinie 17:00 odbędzie się konferencja. W jej programie znalazły się: prelekcja archeolożki Renaty Wiloch-Kozłowskiej, która prowadziła badania archeologiczne na terenie Tczewa, m.in. przy ul. Chopina (gdzie odkryto fragment fundamentu kamiennego Baszty Wodnej) czy w Farze św. Krzyża. Każdy uczestnik spotkania otrzyma katalog „Tczewskie artefakty”, której autor Józef Ziółkowski przybliży zawartość publikacji (m.in. o fibule, kapsule czasu).

 

17 czerwca (sobota)

 

Tego dnia o godzinie 12:00 rozpoczną się rodzinne warsztaty archeologiczne, w trakcie których będzie można użyć wykrywacz metali czy lepić z gliny. Zajęcia poprowadzi Stowarzyszenie Dziedzictwo Historyczne w Pelplinie.

Kolejne warsztaty poprowadzi Bartosz Świątkowski z Uniwersytetu Gdańskiego (członek projektu ArcheoBalt). Będą one skierowane do dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Będą szukały w piasku "zabytku", a następnie sporządzą dokumentację archeologiczną. Na te warsztaty obowiązują zapisy na stronie fabrykasztuk.tczew.pl. Udział jest całkowicie bezpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama