W nadchodzących wyborach każdy obywatel i każda obywatelka Polski powinni być świadomi swoich praw wyborczych, a co za tym idzie - także możliwości kontroli wyborów z jego udziałem. Organizatorzy Tour de Konstytucja chcą, aby każdy z nas, bez względu na poglądy polityczne, mógł otrzymać szczegółowe i wyczerpujące odpowiedzi na pytania dotyczące mechanizmu wyborczego. Dlatego przyjeżdżają do Tczewa m.in. sędziowie Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn.
Na spotkanie oraz rozmowę o prawach wyborczych zatytułowaną "Kampania wyborcza - uczciwa rywalizacja czy brudna gra?" zapraszali na naszej antenie Iwona Ochocka i Przemysław Janas. W pierwszej części rozmowy zapytaliśmy, co nasi goście robili 4 czerwca:
To była przepiękna, pełna pozytywnych emocji, pełna nadziei w powietrzu wiszącej demonstracja gotowości do działania w obronie polskiej demokracji, w obronie przyszłości Polek i Polaków. - Iwona Ochocka
Było bardzo pozytywnie, kolorowo, pokojowo, trzeźwo, wszystko, co by się chciało powiedzieć złego, to się nie da, myślę, że statystyki policyjne o tym mówią. - Przemek Janas
Druga część poświęcona została III edycji Tour de Konstytucja, która przyjedzie także do Tczewa. Spotkanie odbędzie się w piątek, 16 czerwca o godz. 17:00 na placu Hallera w sercu Starówki:
Jest to pomysł Roberta Hojdy, prezesa Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych i rzecz polega generalnie na docieraniu do ludzi na zasadzie trochę festynu, trochę happeningu, trochę edukacji obywatelskiej. Czytanie poszczególnych rozdziałów konstytucji i omawianie ich znaczenia. - Przemek Janas
Organizatorzy zwracają uwagę, że powinniśmy jako członkowie społeczeństwa wrócić do tego, by normalnie ze sobą rozmawiać, a nie ubliżać sobie od zwolenników określonych partii, ugrupowań czy agentur obcych państw. Tour de Konstytucja chce działać pozytywnie w myśl zasady "zgoda buduje".
Wśród gości będzie Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Kinga Dagmara Siadlak, wiceprezeska Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych i dwóch sędziów: Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn.
Mieszkańcy będą mogli wciąż udział w debacie, ale też - w konkursach wiedzy o konstytucji i wyborach, które będą zorganizowane także dla najmłodszych. Na spotkanie może przyjść każdy, kto chciałby dowiedzieć się więcej o Konstytucji i zasadach wyborów w Polsce.
Przystanki Tour De Konstytucja
Tour de Konstytucja w najbliższych czasie odwiedzi kilka miejscowości w naszej okolicy:
14 czerwca, godz. 17:00, Kartuzy, Rynek: "Okręgi wyborcze - czy kształtują one wynik wyborów?"
15 czerwca, godz. 18:00, Banino, parking SP: "Protesty wyborcze - kiedy warto się sprzeciwić?"
16 czerwca, godz. 17:00, Tczew, plac Hallera: "Kampania wyborcza - uczciwa rywalizacja czy brudna gra?"
17 czerwca, godz. 11:00, Kościerzyna, Rynek: "Stwierdzenie ważności wyborów - kto ma ostatnie słowo?
17 czerwca, godz. 17:00, Gdańsk, plac Solidarności: "Frekwencja wyborcza - czy każdy głos się liczy"
Posłuchaj Preambuły Konstytucji
Ze strony Tour de KonstytucjaPL:
Większość społeczeństwa wie, że może wziąć udział w wyborach, ale już nie do końca orientuje się lub nie jest przekonana o wartości bezpośredniego zaangażowania w ich proces. Rzadko kto zna treść Konstytucji RP art. 60 do art. 63 , które są kluczowymi podczas podejmowania tak istotnych decyzji jak wybory czy referenda, ale też możliwości uzyskiwania informacji o osobach publicznych. Doświadczenia jakie pozyskaliśmy w ostatnich dwóch latach naszej aktywności obywatelskiej, prowadzonej bezpośrednio w przestrzeni publicznej pokazały, jak dużo jeszcze jest do zrobienia w tym zakresie. Szeroko pojęta edukacja obywatelska na wielu jej płaszczyznach ma dziś ogromne zaległości, a ich naprawienie to trudna praca u podstaw, do wykonywania której także trudno znaleźć pracowników.
Naszym celem jest dotarcie do możliwie najszerszej grupy osób posiadających prawo wyborcze, ale nie tylko. Dzisiejsi młodzi obywatele, którzy są jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia także, albo w szczególności, potrzebują konkretnych informacji opartych na prawie zapisanym w Konstytucji RP. Inicjatywę współtworzyć będą środowiska prawnicze jak: Adwokatura Polska, Krajowa Izba Radców Prawnych, Obserwatorium Wyborcze, środowiska uniwersyteckie, sędziowie i prokuratorzy oraz organizacje obywatelskie. W sumie to około 500 aktywnych współorganizatorów projektu.
Współpraca wszystkich środowisk przebiegać będzie bezpośrednio w terenie jak i poprzez cykliczne spotkania on-line. Celem naszych działań jest poszerzenie świadomości obywatelskiej w zakresie aktywności wyborczej. Poprzez merytoryczne spotkania oparte na prawie wyborczym oraz realne przykłady działania komisji wyborczych i sposobu pracy obserwatorów wyborczych, obywatele będą dobrze przygotowani do sprawowania wspomnianych funkcji, przez co liczba bezpośrednio zaangażowanych wzrośnie.
Napisz komentarz
Komentarze