Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 19:17
Reklama

"Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy" w Muzeum Wisły

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek, 29 czerwca o godz. 16:00 w Muzeum Wisły w Tczewie - Oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
  • Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
"Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy" w Muzeum Wisły

 

Nowa wystawa czasowa „Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy”

 

Zapraszamy Państwa na otwarcie wystawy czasowej zatytułowanej „Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy”, które odbędzie się 29 czerwca o godz. 16:00  w Muzeum Wisły w Tczewie, Oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

- dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały zarobek, transport i komunikację, ucieczkę w razie zagrożenia, rekreację. Nie inaczej było nad Wisłą. 

 

Na wystawie pokażemy typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki, spróbujemy odtworzyć wnętrze warsztatu szkutniczego i opowiemy o podejmowanych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku próbach zachowania tradycji szkutniczych. Przedstawimy kryzys tradycyjnego szkutnictwa wiślanego w latach 90. XX w. oraz jego odrodzenie w XXI w. Łącząc przeszłość z teraźniejszością, zaprezentujemy współczesnych szkutników, a także środowiska i wydarzenia utrwalające i promujące wiślane tradycje.

- dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

Wystawie towarzyszy niezwykłe przedsięwzięcie, jakim jest liczący 650 km Flis V Orderu Rzeki Wisły Sandomierz-Tczew

 

Od 2018 r. w Sandomierzu odbywają się organizowane przez Fundację „Sandomierka” Gale Orderu Rzeki Wisły. Podczas uroczystości honoruje się osoby najbardziej, zdaniem Kapituły Orderu, zasłużone dla ochrony i promocji wiślanego dziedzictwa. Kawalerem Orderu Rzeki Wisły 2022 r. został Tomasz Szczęsny (Pan Tosz) z Ciechocinka – wybitny szkutnik, znawca i badacz wiślanego dziedzictwa, artysta. Nie zdążył odebrać Orderu – zmarł we wrześniu 2022 r. Na sandomierskiej Gali w lutym 2023 r., rodzina Tomasza Szczęsnego zadeklarowała chęć przekazania jego Orderu na wystawę o szkutnictwie wiślanym organizowaną w czerwcu 2023 r. w Muzeum Wisły. Z inicjatywy Jacka Marczewskiego zorganizowano więc wiślaną sztafetę, której celem jest przetransportowanie Orderu dawną flisacką drogą z Sandomierza do Tczewa. Flis wypłynął z Sandomierza 1 czerwca 2023 r. Dziesiątki ludzi Wisły kolejno wiozło go na pokładach swych łodzi, chcąc uczcić w ten sposób pamięć o wyjątkowym mieszkańcu „najdłuższej polskiej wioski” – Wisły. 

- dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

29 czerwca Order Rzeki Wisły przyznany w 2022 r. Panu Toszowi dopłynie do Tczewa

 

O godz. 15.00 powitamy uczestników Flisu V Orderu Rzeki Wisły na Przystani nad Wisłą.

- dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku      


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama