Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie
Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie powstał w 1974 r., na bazie byłego sanatorium, jako Dom dla osób przewlekle somatycznie chorych. Obecnie Dom posiada 156 miejsc, w tym 61 dla osób przewlekle somatycznie chorych oraz 95 miejsc dla osób niepełnosprawnych fizycznie.
- DPS Pelplin
Dom Pomocy Społecznej posiada szeroką kadrę pracowniczą, która na co dzień zajmuje się pacjentami. Ośrodek odwiedzają również wolontariusze w przedziale wiekowym 13-70 lat.
Przeprowadzono badania, pani Ewelina Franczyk, w 2020 roku na temat: "Czy mieszkańcy, osoby przebywające w domu są zadowolone". Te badania pokazały, że około 88% mieszkańców jest zadowolonych. Wskazały, że taką podstawową wartością jest to, że są też inni ludzie.
- Emilia Rzeniecka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie
Dom Pomocy Społecznej w Pelplinie ułatwił dostęp do ośrodka poprzez:
- stworzenie poczty, gdzie mieszkańcy wysyłają swoje kartki okolicznościowe do rodzin i przyjaciół,
- możliwość dostępu do aplikacji Whatsapp, aby rodziny przebywające za granicą mogły kontaktować się ze swoimi bliskimi,
- pokój gościny przeznaczony dla rodzin odwiedzających swoich bliskich,
- możliwość czuwania przy bliskim, który odchodzi,
- organizację pikniku dla rodzin i przyjaciół Domu Pomocy Społecznej
Dom Pomocy Społecznej ma w swojej ofercie szeroką ofertę zajęć terapeutycznych. Jedną z aktywności podczas zajęć są katy "Wspominajki".
W całym procesie adaptacyjnym w naszym domu z mieszkańcem wykorzystujemy grę "Wspominajkę". Te karty stymulują właśnie do tworzenia metafor i skojarzeń, pozwalają obniżyć stres, który towarzyszy osobom starszym i chorym ze względu na problem z odpowiednią komunikacją i budowaniem relacji z innymi ludźmi. Pomagają odświeżyć swoje pozytywne wspomnienia, ponieważ najcudowniejsze co człowiek może w życiu przechowywać to piękne wspomnienia.
- Kamila Lubinska, starszy instruktor terapii zajęciowej
Dzień Samotnych
Dzień Samotnych to święto obchodzone 27 lipca. Dotyczy ono przede wszystkim osoby starsze i dzieci porzucone przez rodziców. Oczywiście grup, do których to święto jest skierowane jest więcej. Zapytaliśmy mieszkańców Tczewa, czy czasami też czują się samotni.
Samotność kojarzy się ze smutkiem, który możemy odczuwać po stracie kogoś bliskiego, czegoś wartościowego. Może to być rozstanie z bliską osobą, przyjacielem, członkiem rodziny, opuszczeniem przez osobę, która miała na nas duży wpływ. Samotność odczuwamy, gdy towarzyszy nam uczucie utrwaty i tęsknoty za minionymi chwilami.
- Emilia Rzeniecka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie
Zachęcamy do posłuchania całej rozmowy z Emilią Rzeniecką oraz Kamilą Lubinską o działaniach Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie:
Napisz komentarz
Komentarze