piątek, 20 września 2024 00:10

Bezbramkowy remis na inaugurację. Gryf rozpoczął zmagania w CLJ

Młodzieżowa drużyna Gryfa Tczew zremisowała 0:0 z Odrą Opole w 1. kolejce Centralnej Ligi Juniorów U-17. Po meczu na nasze pytania odpowiedział pierwszy trener tczewian Marcin Wujecki.

Autor: Dawid Komorowski

Gryf zakwalifikował się do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce w tej kategorii wiekowej po czerwcowych barażach z Salosem Szczecin (1:0 w dwumeczu). Awans wywalczył jednak inny rocznik, który po sukcesie zakończył przygodę z juniorskim graniem. Zawodnicy przeszli do seniorskiej drużyny KP Gryf Tczew (A klasa). Schedę przejęli młodsi koledzy z rocznika 2007, trenowani przez Marcina Wujeckiego.

1. kolejkę Gryf rozpoczął w sobotę, 12 sierpnia, o godz. 14:00. Przeciwnikiem byli młodzi piłkarze Odry Opole. Zawodnicy z południa Polski w zeszłym sezonie zajęli 12. miejsce (pierwsze bezpieczne bezpośrednio nad strefą spadkową) w tabeli CLJ grupy zachodniej.

Wyjściowe jedenastki:

Gryf Tczew: Paweł Simirski (BR), Maksymilian Rawiński, Kacper Łosiak (K), Jakub Dudek, Kacper Cybulski, Oskar Magrowski, Daniel Imianowski, Maciej Quaium, Vladyslav Zubko, Radosław Żabiński, Michał Śledź;

Odra Opole: Jakub Baziuk (BR), Michał Witaszek, Bartosz Śledź, Filip Czechowski (K), Marcin Staś, Hubert Kulpa, Błażej Basta, Oliwier Butrym, Kacper Drąg, Paweł Zastępa, Jakub Michura;

Bezbramkowy debiut

Pierwsze chwile meczu były dość chaotyczne. Obie drużyny uczyły się siebie nawzajem. W siódmej minucie strzał Kacpra Drąga z Odry obronił bramkarz Gryfa Paweł Smirski. Drużyna z Tczewa nie pozostawała dłużna i już chwilę później gospodarze zanotowali groźną akcję po kontrze. Do końca pierwszej połowy, gra toczyła się w podobny sposób. Pozycyjnie atakowali piłkarze Odry, Gryf solidnie się bronił. Raz za razem prokurował jednak po faulach stałe fragmenty, których goście całe szczęście nie wykorzystali. Warto też wyróżnić prawego obrońcę tczewian Daniela Imianowskiego. Często musiał zatrzymywać bardzo aktywnego lewoskrzydłowego Odry Jakuba Michurę. Po gwizdku sędziego, kończącym pierwszą połowę, na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis.

Kwadrans po powrocie młodych zawodników na boisko nie zwiastował pozytywnego zakończenia dla piłkarzy Gryfa. Odra intensywnie ostrzeliwała bramkę Pawła Smirskiego. Gospodarze mieli problem, żeby wyjść ze swojej połowy boiska. Sytuacja zaczęła się zmieniać. Im dłużej trwał mecz, tym częściej podania piłkarzy Odry były niecelne. W 68. minucie za dyskusje z arbitrem żółty kartonik otrzymał trener Marcin Wujecki. Chwilę później młodzi piłkarze z Tczewa zainicjowali pierwszy groźny atak na bramkę gości pilnowanej przez Jakuba Baziuka. Golkiper złapał lekki strzał po ziemi Radosława Żabińskiego. Gryf coraz częściej dochodził do głosu w ofensywie. Baziuk musiał znowu interweniować po próbie Oskara Magrowskiego. Na boisku robiło się coraz więcej miejsca. Gra toczyła się dynamicznie raz w jedną, raz w drugą stronę.

Sama końcówka należała zdecydowanie do podopiecznych Marcina Wujeckiego. W 89. minucie przed polem karnym po kolejnej kontrze faulowany był Daniel Imianowski. Obrońca Odry Bartosz Śledź otrzymał za to przewinienie żółtą kartkę. Z rzutu wolnego szczęścia spróbował znów Radosław Żabiński, jednak i tę próbę sparował na rzut rożny bramkarz z Opola. Zdecydowanie najlepszą okazję Gryf miał w doliczonym czasie. W polu karnym odnalazł się rezerwowy Oliwier Aftka. Piłka po jego strzale musnęła ręce świetnie dysponowanego tego dnia Baziuka i odbiła się od słupka. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0.

Po meczu Dawid Komorowski przeprowadził rozmowę z trenerem Gryfa Marcinem Wujeckim. Szkoleniowiec powiedział, że bezbramkowy remis jest wynikiem sprawiedliwym, choć czuje lekki niedosyt.

To był wymagający rywal. Cieszę się, że udało nam się dobrze rozpocząć rozgrywki. To też doda chłopakom pewności siebie. [...] Jestem pozytywnie nastawiony przed następnymi meczami. Ciężka praca przed nami, ale też fajna przygoda i szansa dla chłopaków, żeby się pokazać.

- Marcin Wujecki, trener Gryfa Tczew U-17

Całą rozmowę z Marcinem Wujeckim można wysłuchać tutaj:

Co po Odrze?

Gryf z Odrą podzielił się jednym punktem. Po komplecie sobotnich spotkań grupy zachodniej CLJ, obie drużyny zajmują ex aequo ósme miejsce w tabeli. W przyszłą sobotę, 19 sierpnia, również o 14:00 Gryf zmierzy się z Lechem Poznań. Mecz odbędzie się w stolicy Wielkopolski. Przyszły przeciwnik naszych zawodników zremisował w pierwszej kolejce w Sosnowcu z Zagłębiem 1:1.