Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 04:01
Reklama

Dzień Tczewa i trzynaste urodziny Dawnego Tczewa [RELACJA]

We wtorek, 30 stycznia po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Tczewa. Tego samego dnia swoje trzynaste urodziny obchodził Dawny Tczew.

Autor: Aleksandra Kęprowska

 

Wielkie święto wszystkich mieszkańców Tczewa

 

We wtorek, 30 stycznia obchodziliśmy Dzień Tczewa. Z tej okazji w naszym mieście odbył się pochód Błękitnej Armii generała Józefa Hallera:

 

 

fot. Aleksandra Kęprowska

 

Następnie w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej podczas której wręczono specjalne wyróżnienia. Medale "Pro Domo Trsoviensi" otrzymali: Kamila Justa-Kowalska, Kazimierz Homa, Edmund Antczak, Adam Wendt i Jarosław Kukowski.

 

 

Kamila Justa-Kowalska - utytułowana wędkarka, za działalność sportową w wędkarstwie spławikowym. Najważniejsze osiągnięcia to: brązowy medal w 2005 roku w  Zagrzebiu (Chorwacja), złoty medal w 2016 roku w Meridzie ( Hiszpania), złoty medal w 2021 roku w Almere (Holandia), brązowy medal w 2022 roku w Grawelines (Francja) i srebrny medal w 2023 roku w Apatin (Serbia). Dodatkowo w roku 2023 wraz z drużyną wywalczyła brązowy medal. Te osiągnięcia wielokrotnie zapewniały jej tytuł „Wędkarza roku”.

Kazimierz Homa - za wieloletnią działalność  w dziedzinie sportu na terenie Tczewa, powiatu tczewskiego, województwa, Polski jak również poza jej granicami. Był wieloletnim prezesem MKS Wisła Tczew, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.

Edmund Antczak - za działalność sportową i promocję Tczewa. Od 1996 roku Edmund Antczak jest trenerem Reprezentacji Polski w rzutach lekkoatletycznych. Został też powołany przez Polski Komitet Olimpijski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio (2020 rok) w charakterze trenera lekkoatletycznej reprezentacji Polski. Jest wychowawcą i trenerem wielu medalistów  Mistrzostw Polski.

Adam Wendt - za działalność kulturalną i pedagogiczną w zakresie propagowania muzyki jazzowej. Jest ą, kompozytorem, aranżerem oraz pedagogiem. Od momentu powstania zespołu Walk Away w 1985 r. jest związany z nim na stałe. Z Walk Away, solo oraz z innymi zespołami  koncertował niemal w 20 krajach świata. Dotychczas wziął udział w nagraniu ok. 100 płyt (w tym 10 autorskich) nie tylko jako saksofonista, ale również jako kompozytor i aranżer. Wielokrotnie uczestniczył w jury festiwalowym „In memoriam”- Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. Współpracuje z Tczewskim Centrum Kultury i Sztuki, m.in. podczas dorocznych “Zaduszek Jazzowych”, gdzie występuje z różnymi zespołami oraz zaproszonymi gośćmi z kraju i zagranicy.

Jarosław Kukowski - za 30-letnią pracę artystyczną i promocję sztuki oraz miasta w Tczewie i za granicą. Jest  malarzem współczesnym, designerem i jurorem międzynarodowych konkursów artystycznych. To ambasador sztuki tworzonej w Tczewie. Jego prace były wystawiane w tak prestiżowych miejscach, jak m.in. Luwr, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Oddział Muzeum Narodowego – Królikarnia, Rempex w Warszawie czy Nowy Jork (Art Expo). 

- Wrota Tczewa

 

fot. Aleksandra Kęprowska

 

Tytuł "Tczewianin Roku" trafił do dwóch osób: Mateusza Biskupa oraz Krzysztofa Pieczewskiego:

 

 

Mateusz Biskup - dwukrotny olimpijczyk, medalista Mistrzostw Świata i Europy, multimedalista Mistrzostw Polski w wioślarstwie. W 2023 r. zdobył złoty medal Mistrzostw Europy Seniorów w Bled oraz brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów w Belgradzie.

Krzysztof Pieczewski - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Męskiego ECHO, pomysłodawca, animator i moderator – został nagrodzony za popularyzację i promocję dorobku tczewskiej kultury muzycznej, w szczególności muzyki chóralnej – na terenie kraju i poza jego granicami. 

- Wrota Tczewa

 

fot. Aleksandra Kęprowska

 

Z kolei wyróżnienie "Pro Obywatel" przyznawane przez Stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski, otrzymał komendant hufca ZHP, Grzegorz Oszmana

 

fot. Aleksandra Kęprowska

 

Przypomnijmy, Dzień Tczewa obchodzimy od 1992 roku. Wydarzenie to upamiętnia wkroczenie do miasta Błękitnej Armii generała Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski, co miało miejsce w 1920 roku. 

Na miejscu była Aleksandra Kęprowska.

 

Trzynaste urodziny Wirtualnego Muzeum Miasta

 

W Fabryce Sztuk 13. urodziny obchodził Dawny Tczew. Łukasz Brządkowski i Przemysław Zieliński przedstawili statystyki dotyczące użytkowników odwiedzających forum oraz profil Facebookowy organizacji. W trakcie urodzin przedstawiono również wydarzenia i projekty, nad którymi Dawny Tczew pracował przez ostatnie 12 miesięcy. 

A czy członkowie Dawnego Tczewa są zadowoleni z efektów całej, 13-letniej pracy?

 

 

Mówił Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa. 

 

fot. Dawid Komorowski / Bartosz Listewnik

 

Wczorajsze urodziny były także okazją do przedstawienia nowej publikacji “My, dzieci z ulicy Lipowej”, czyli wspomnienia z czasów okupacji Stefanii Świątek. Co skłoniło 90-latkę do spisania ważnych wydarzeń z jej życia?

 

 

fot. Dawid Komorowski / Bartosz Listewnik

 

Każdy uczestnik wczorajszego spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz książki.

Na miejscu był Dawid Komorowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama