Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 04:26
Reklama

Wybory samorządowe 2024: sprawdź kalendarz wyborczy

W niedzielę 7 kwietnia 2024 roku w Polsce odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów gmin, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych dzielnicowych m.st. Warszawy, gminnych i miejskich, powiatowych i sejmików województw.
Wybory samorządowe 2024: sprawdź kalendarz wyborczy

Autor: canva.com

Wybory pierwotnie miały się odbyć jesienią 2023 roku, tj. po upływie pięcioletniej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Jednak w tym czasie, 15 października 2023 roku, wyznaczono datę wyborów parlamentarnych, Dlatego też przedłużono kadencję organów jednostek samorządowych do 20 kwietnia 2024 roku, a 29 stycznia 2024 roku Prezes Rady Ministrów Donald Tusk ustalił datę wyborów samorządowych na dzień 7 kwietnia 2024 roku. Druga tura odbędzie się 21 kwietnia.

 

Jak wygląda kalendarz wyborczy

 

Dla osób, które są chętne, by służyć społeczeństwu na poziomie samorządowym, ale także i dla wyborców ważne są daty graniczne. Oto one: 

  1.  Do 12 lutego:  
    1. podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
    2. zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego.
  2.  Do 22 lutego - zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych.
  3.  Do 27 lutego - powołanie przez komisarzy wyborczych terytorialnych komisji wyborczych.
  4.  Do 4 marca do godz. 16:00  
    1. utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów,
    2. zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.
  5.  Do 8 marca:
    1. podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i głosowania przez pełnomocnika,
    2. zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.
  6.  Do 13 marca  - przyznanie przez Państwową Komisję Wyborczą jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.
  7.  Do 14 marca do godz. 16:00 - zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.
  8.  Do 15 marca - przyznanie przez komisarza wyborczego, wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim, numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą.
  9.  Do 18 marca
    1. przyznanie przez komisarza wyborczego numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez Państwową Komisję Wyborczą ani przez komisarza wyborczego wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim,
    2. powołanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych.
  10.  Od 23 marca do 5 kwietnia do godz. 24:00 - nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze.
  11.  Do 25 marca:   
    1. podanie do publicznej widomości, w drodze rozplakatowania obwieszczeń: 
      1. terytorialnych komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych,
      2. gminnych komisji wyborczych o zarejestrowanych kandydatach na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast,
    2. zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat,
    3. zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.
  12.  Do 28 marca - podanie do publicznej wiadomości informacji o organizacji w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich, w dniu wyborów, bezpłatnego gminnego przewozu pasażerskiego, o którym mowa w art. 37f § 1 Kodeksu wyborczego.
  13.  Do 29 marca - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
  14.  Do 4 kwietnia - poinformowanie wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, którzy zgłosili zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego, o godzinie transportu w dniu głosowania.
  15.  5 kwietnia o godz. 24:00 - zakończenie kampanii wyborczej.
  16.  7 kwietnia w godz. 7:00 ‑ 21:00 - głosowanie.

 

Artykuł opracowany na podstawie wybory.gov.pl/samorzad2024


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama