Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 10:52
Reklama

Wsparcie dziecka w rozwoju społecznym [ROZMOWA]

Trening umiejętności społecznych dla dzieci stał się istotnym elementem wspierania ich rozwoju emocjonalnego i interpersonalnego.

Autor: Aleksandra Kęprowska

Jednak skuteczność tego procesu zależy w dużej mierze od trafnej diagnozy potrzeb dziecka, właściwego wsparcia oraz odpowiedniego doboru grupy treningowej.

 

Rozpoznanie potrzeb

 

Diagnoza jest pierwszym krokiem w procesie kierowania dziecka na trening umiejętności społecznych.

 

Pierwsze kroki diagnostyczne

 

Przeważnie diagnoza ta jest przeprowadzana przez specjalistów,  terapeutów zajmujący się rozwojem dzieci. Istotne jest obserwowanie zachowań dziecka w różnych kontekstach, w domu, szkole, a także w kontaktach z rówieśnikami. Wskazówką mogą być trudności w nawiązywaniu relacji, radzeniu sobie w konfliktach czy przejawianiu emocji. Szczegółowo o  tym procesie opowiedziała w "Psychologicznej Audycji Nienazwanej" Barbara Plutowska - trener TUS. 

 

 

Jak wybrać trening

 

Ważne jest także, aby prowadzący trening posiadał odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy z dziećmi i grupami, aby zapewnić skuteczne wsparcie oraz stworzyć atmosferę zaufania i akceptacji. Dzięki trafnej diagnozie, uwadze na potrzeby dziecka oraz właściwemu doborowi grupy, trening umiejętności społecznych może stać się cenną drogą rozwoju dla dzieci z trudnościami w relacjach społecznych.

Jeśli zastanawiamy się, czy dziecko potrzebuje treningu umiejętności społecznych, warto zwrócić się w tej kwestii do specjalisty. Z rozmowy możecie dowiedzieć się także, w jakich miejscach można znaleźć wsparcie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Basia 13.04.2024 23:46
To była dla mnie przyjemność! Dziękuję za ciepłe przyjęcie i serdeczność podczas rozmowy!

Reklama