Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły w Tczewie to miejsca, gdzie ekspozycje i warsztaty edukacyjne łączą się z pracownią konserwatorską, tworząc unikatowe doświadczenie dla wszystkich.
Centrum Konserwacji Wraków Statków
W przestrzeni Magazynu Studyjnego czeka na zwiedzających fascynująca podróż przez historię żeglugi. Zobaczyć tu można fragmenty wraków statków odkrytych na dnie Bałtyku, pradawne łodzie z terenów Polski oraz kolekcję egzotycznych jednostek z różnych stron świata. Nie zabraknie także legendarnych polskich jachtów "Dal" i "Opty". Ale to jeszcze nie koniec - przestrzeń pracowni konserwatorskiej pozwoli z bliska obserwować szeroki zakres prac związanych z ochroną zabytków. Zaawansowana aparatura i przestronny taras umożliwią śledzenie procesu konserwacji zabytków na żywo.
Co jeszcze czeka na odwiedzających? Warsztaty szkutnicze dla dzieci i młodzieży, gdzie pod kierunkiem doświadczonych szkutników można poznać tradycyjne techniki budowy łodzi drewnianych. Będzie szansa, aby spróbować swoich sił w digitalizacji muzealnych zabytków, wykonać pamiątkową przypinkę czy samodzielnie skręć linę na tradycyjnym torze powroźniczym.
A to wszystko w ramach biletu w cenie zaledwie 1 zł! Dodatkowo, bilet uprawnia do wstępu również do Muzeum Wisły, gdzie czekają kolejne fascynujące atrakcje.
Muzeum Wisły
Największe muzeum poświęcone historii Wisły to miejsce, gdzie przeszłość ożywa w fascynujący sposób. Zwiedzając ekspozycję, przenosimy się w świat wspólnych dziejów Polski i jej największej rzeki. Zabytki archeologiczne kuszą historią dawnego osadnictwa i żeglugi wiślanej, a tradycyjne narzędzia, łodzie, modele statków, makiety i stanowiska multimedialne odsłaniają przed nami tajniki szkutnictwa, handlu rzecznego, budowy portów i stoczni.
Wystawa to podróż przez najdawniejsze dzieje Wisły, gdy była ona głównym szlakiem handlowym, a także okres rozbiorów, przemiany w czasach rewolucji przemysłowej oraz historia tczewskich mostów. Nie brak tu wspomnień o działaniach wojennych podczas I i II wojny światowej, ani opowieści o powojennej odbudowie gospodarki, rozkwicie żeglugi i turystyki wodnej. To miejsce, gdzie historia staje się żywa, a każdy eksponat snuje opowieść o niezwykłym dziedzictwie Wisły i jej roli w historii Polski.
Nie przegap tej wyjątkowej okazji na odkrycie tajemnic żeglugi i historii Wisły w Niezwykłą Noc Muzeów w Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły w Tczewie. Do zobaczenia 18 maja 2024 roku, od godz. 19:00 do godz. 24:00!
Napisz komentarz
Komentarze