Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 14:04
Reklama

Ojciec: HiT-u miało nie być, a córka mówi, że dalej będzie się tego uczyć

Zgodnie z zapowiedziami MEN przedmiot pod nazwą historia i teraźniejszość zniknie ze szkół. Okazuje się, że nie do końca.

Od 1 września 2024 roku nie będzie już w szkołach ponadpodstawowych przedmiotu o nazwie historia i teraźniejszość. Wprowadził go – przypomnijmy – Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki. 

 

Edukacja obywatelska

 

HiT od razu wzbudził wiele kontrowersji i wywołał potężną awanturę. Głównie za sprawą jednego z dopuszczonych podręczników autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Krytykował on m.in. antykoncepcją i metodę zapłodnienia in vitro. KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica zgodnie uznały, że HiT wykasują. Od 1 września jego miejsce zajmie w szkole edukacja obywatelska.

 

Więcej zmian

 

Od września uczniów czeka zresztą więcej zmian. MEN wydało już rozporządzenie. Likwiduje ono m.in. nauczanie HiT-u w szkołach i wprowadza zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Wróćmy jednak do HiT-u. 

 

Córka, chodzi do pierwszej klasy LO. Wróciła ze szkoły i oświadczyła, że nadal będzie miała historię i teraźniejszość. Korzystają z innego podręcznika, nie uczą cię głupot, nie mam zastrzeżeń, ale się zdziwiłem, bo przecież tego przedmiotu miało nie być.

 – dziwi się pan Jakub

 

I pyta: "O co tu chodzi?"

 

Jednak trochę jest

 

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w rozporządzeniu MEN. Otóż HiT znika, ale oznacza to tyle, że nie będzie już nauczany w pierwszych klasach. Tyle że nauka tego przedmiotu trwa 2 lata. A to oznacza, że uczniowie którzy już zaczęli naukę HiT-u, muszą ją dokończyć, a ocena będzie znajdowała się na świadectwie maturalnym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama