Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 05:23
Reklama

Od teraz badanie prenatalne są dla każdej ciężarnej. Bez żadnych warunków

Od dziś – 5 czerwca 2024 r. – jeśli kobieta jest w ciąży, przysługują jej darmowe badania prenatalne. Znika granica wieku, od którego można przeprowadzić taką procedurę.
Od teraz badanie prenatalne są dla każdej ciężarnej. Bez żadnych warunków

Autor: Canva

 

Tego rodzaju badania pozwalają wcześnie wykryć wady płodu i zdiagnozować je we wczesnym okresie ciąży oraz, co bardzo ważne, w miarę możliwości lekarz może podjąć leczenie jeszcze w okresie płodowym. Dlatego właśnie kobiety w ciąży powinny poddawać się badaniom prenatalnym.

 

Można się do tego przygotować

 

Nie tylko można wykryć wady letalne płodu, ale pozyskana podczas badania wiedza pozwala lepiej prowadzić ciążę i przygotować się do porodu. Badania prenatalne oceniają ryzyko schorzeń płodu. Gdy wiadomo, czego się spodziewać, można się do tego przygotować.

– Pacjentka może odbyć poród w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób. Unikamy wtedy przypadkowości, że dziecko ciężko chore, wymagające pilnej interwencji, rodzi się w ośrodku w ogóle do tego nieprzygotowanym – wyjaśnia TVN24 prof. Mirosław Wielgoś, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. 

Ale nie każdej ciężarnej było to dane. Zgodnie z przepisami, z takiego „luksusu” mogły na NFZ skorzystać tylko kobiety mające 35 lat plus. I ta granica została właśnie zniesiona.

 

Terminy badania

 

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że w stosownym rozporządzeniu wskazane są terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:

  • na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży,
  • na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży.

„Do udziału w programie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach” – dodaje Ministerstwo Zdrowia.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kamila 06.06.2024 18:41
Dobre posunięcie. Niemniej, mam duże wątpliwości co do jakości darmowych badań. Wolę jednak zainwestować w badania prenatalne u sprawdzonych specjalistów. Byłam na takich u dr Rozmus-Warcholińskiej w Częstochowie. Co prawda musiałam sobie "wychodzić" wizytę, ale naprawdę było warto. Pani doktor ma mnóstwo zadowolonych pacjentek. Nie dziwię się. Jest bardzo dokładna i cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania. Rozumie, że ciąża to naprawdę duży stres.

Reklama