Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 19:19
Reklama

Nowe władze Obszaru Metropolitalnego

Aleksandra Dulkiewicz została nową przewodniczącą Rady Metropolitalnej Gdańsk-Gdynia-Sopot.
  • Źródło: OMGGS
Nowe władze Obszaru Metropolitalnego

Autor: Konrad Kędzior

Zmiany w Obszarze Metropolitalnym


Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, została wybrana przewodniczącą Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS). Zastępczyniami Dulkiewicz będą Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni, i Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu. To wydarzenie miało miejsce podczas pierwszego spotkania członków stowarzyszenia po kwietniowych wyborach samorządowych. Nowa rada liczy 12 członków, a jej wybór zbiega się z przyjęciem nowej Strategii Metropolii do 2030 roku, która ma na celu określenie kluczowych działań na Pomorzu.

 

Konsensus w sprawie ustawy metropolitalnej


Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że jednym z najważniejszych wyzwań dla OMGGS jest osiągnięcie konsensusu w sprawie ustawy metropolitalnej i jej uchwalenie przez Parlament. Istotnym wyzwaniem będzie także integracja nowych władz samorządowych, ponieważ prawie połowa z nich jest nowa.

 

Nowa kadencja z nowymi twarzami


OMGGS zrzesza 61 samorządów, w tym 3 miasta na prawach powiatu, 10 gmin miejskich, 10 gmin miejsko-wiejskich, 29 gmin wiejskich i 9 powiatów. Po wyborach zmiany nastąpiły w 16 samorządach oraz w 5 powiatach. W nowej kadencji samorządami kierować będzie 12 kobiet i 49 mężczyzn.

 

źródło: Konrad Kędzior 

 

Podczas Walnego Zebrania Członków w Sopocie, które odbyło się 10 czerwca, wybrano 12 nowych członków Rady OMGGS, zatwierdzono sprawozdanie z działalności za 2023 rok oraz udzielono absolutorium poprzedniemu Zarządowi i Radzie. 

W skład nowej Rady weszli:

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska,
  • Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni,
  • Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu,
  • Bogdan Łapa, starosta kartuski,
  • Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego,
  • Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa,
  • Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego,
  • Jarosław Białk, starosta pucki,
  • Jarosław Litwin, burmistrz Lęborka,
  • Mirosław Augustyn, starosta tczewski,
  • Leszek Sarnowski, starosta sztumski,
  • Piotr Szwedowski, starosta malborski.


Strategia Metropolii do 2030 roku


Jednym z głównych osiągnięć spotkania było przyjęcie Strategii Metropolii do 2030 roku, która zakłada ochronę klimatu, wspólne planowanie inwestycji, rozwój transportu oraz wykorzystanie potencjału gospodarczego i społecznego regionu.
OMGGS, założone w 2011 roku z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, integruje działania samorządów w wielu kluczowych obszarach, takich jak transport publiczny, rynek pracy, integracja imigrantów, kultura, zdrowie, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. Stowarzyszenie skupia nie tylko samorządowców, ale także przedstawicieli świata biznesu, gospodarki i nauki.

Sukcesy i przyszłe projekty


Do tej pory dzięki współpracy metropolitalnej zrealizowano ponad 200 inwestycji o łącznej wartości 3,7 miliarda złotych, obejmujących m.in. węzły przesiadkowe, drogi rowerowe, odnowione budynki, nowe linie tramwajowe i szpitale geriatryczne. W perspektywie unijnej 2021-2027 planowane są kolejne 120 projektów, takich jak budowa i przebudowa węzłów integracyjnych, linii tramwajowych, dróg rowerowych, buspasów, termomodernizacja szkół, powiększenie powierzchni zielonych oraz wsparcie psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 1,23 miliarda złotych.


Wybór nowej Rady OMGGS oraz przyjęcie Strategii Metropolii do 2030 roku to kluczowe kroki w kierunku dalszego rozwoju Pomorza. Integracja nowych władz samorządowych i osiągnięcie konsensusu w sprawie ustawy metropolitalnej będą stanowiły podstawę do skutecznej realizacji ambitnych celów metropolitalnych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama