Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 03:30
Reklama

Koniec roku szkolnego. 72 dni wakacji przed dużymi zmianami

Dzisiaj oficjalne zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Będzie to przerwa przed zmianami, jakie mają nastąpić w polskiej edukacji w nowym roku szkolnym.

 

Będą kwiaty, upominki, świadectwa i życzenia dobrze spędzonych wakacji. A te będą długie, bo uczniowie, którzy dziś (piątek 21 czerwca) zakończą rok szkolny, będą mieli 72 dni wolnego.

 

Rok zmian: prace domowe

 

Rok szkolny 2023/24 przyniósł wiele zmian. Tych widocznych gołym okiem i tych bardziej formalnych, które nie są dostrzegane ani przez uczniów, ani przez ich rodziców. 

Do tego katalogu trzeba zaliczyć podzielenie resortu. Do niedawna istniało Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki. Rząd podzielił je na MEN i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wrócono zatem do wcześniejszego modelu.

Inne zmiany już bardziej mogli odczuć uczniowie. To przede wszystkim zmiany w pracach domowych. Zgodnie z nowymi wytycznymi nie ma już ich w klasach I-III – poza pracami praktyczno-technicznymi i usprawniających motorykę. Chodzi np. o ćwiczenie pisania.

W klasach IV-VIII prace domowe są, ale nieobowiązkowe. I nie są oceniane, a nauczyciel ma powiedzieć uczniowi, czy zadanie wykonał dobrze, czy źle.

 

Rok zmian: i po HIT-cie

 

Rząd PiS starał się w roku wyborczym docenić niedocenianych wcześniej nauczycieli. Najlepszym tego dowodem była podwyżka płac na żenującym poziomie. Dlatego z okazji 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej wypłacił każdemu 1125 zł brutto.

Kiedy już władzę przejęła koalicja KO-TD-Lewica nowy rząd zaoferował nauczycielom podwyżki przekraczające 30 proc. dotychczasowych pensji. Weszły w życie w 2024 roku. I wtedy też nowa władza zaczęła zmieniać polską szkołę.

Reforma dotyczy także programów nauczania, likwidacji przedmiotu historia i nowoczesność (wprowadzony przez Przemysława Czarnka z PiS). HIT zostanie od września zastąpiony edukacją obywatelską. Ale uwaga, uczniowie obecnych klas pierwszych szkół ponadpodstawowych, którzy rozpoczęli już naukę HIT-u, będą ja kontynuowali w kolejnym szkolnym 2024/2025. Przedmiot jest dwuletni.

Mijający rok szkolny to też zapowiedź ograniczenia liczby lekcji religii w szkołach do jednej tygodniowo. Na razie szybkich zmian nie należy się jednak spodziewać. Ale już MEN zmienia przepisy, tak żeby w przedszkolach i szkołach lekcje religii były łączone. Do tej pory każda klasa czy grupa przedszkolna musiała mieć je osobno.

 

2024/2025. Co przed nami?

 

Zmiany te zaczną obowiązywać już od września i będzie ich znacznie więcej. Maja być podwyżki dla nauczycieli. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej wysokości, ale Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje 15 procent. Na początku dla nauczycieli mianowanych, a od stycznia 2025 dla pozostałych.

MEN przedstawił właśnie kierunki swojej polityki na rok 2024/2025. 

  • Edukacja prozdrowotna w szkole – kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
  • Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za  region i ojczyznę. 
  • Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna. 
  • Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej  i  umiejętności pracy z  zespołem zróżnicowanym.
  • Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama