Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 14:16
Reklama

Od dwudziestu lat działają lokalnie w powiecie tczewskim

Fundacja Pokolenia jest realizatorem programu grantowego "Działaj Lokalnie". 20 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie.
Od dwudziestu lat działają lokalnie w powiecie tczewskim

Autor: Aleksandra Hotowy

Program "Działaj Lokalnie" ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionu i aktywizacji społeczności lokalnych. Przez lata funkcjonowania, program wpłynął na zwiększenie zaangażowania mieszkańców w sprawy swojego otoczenia, promując inicjatywy, które zmieniają i poprawiają jakość życia w ich miejscowościach.

 

Znaczenie programu  dla regionu


Program motywuje mieszkańców do angażowania się w działania na rzecz swojej społeczności. Dzięki niemu ludzie zaczynają brać sprawy w swoje ręce, co prowadzi do wzrostu aktywności obywatelskiej.  Inicjatywy realizowane w ramach programu prowadzą do tworzenia i modernizacji infrastruktury społecznej, takiej jak świetlice, parki, boiska sportowe czy miejsca spotkań.  Program promuje współpracę między mieszkańcami, lokalnymi organizacjami, samorządami i biznesem. Taka współpraca wzmacnia więzi społeczne i buduje kapitał społeczny, który jest kluczowy dla rozwoju regionu.  

 

Poza "Fundacją Pokolenia" mamy jeszcze cztery inne Ośrodki Działań Lokalnie' więc większa część województwa rzeczywiście jest objęta zasięgiem programu. Zarówno tutaj w Tczewie, jak i w okolicach: w Kwidzynie Starogardzie Debrznie Bytowie te małe i wielkie inicjatywy są realizowane siłami mieszkańców. Dzięki programowi "Działaj Lokalnie" powstało też bardzo dużo organizacji, które które obecnie działają w kulturze, sporcie, pomocy społeczne i realizują projekty rewitalizacyjne. Są partnerami dla lokalnego biznesu, dla samorządów więc myślę, że to jest bardzo ważny wkład w rozwój naszego regionu. 

- Artur Rajkowski, Fundacja Pokolenia

 

 

Kilkanaście inicjatyw rocznie 

 

Dzięki programowi powstało wiele nowych organizacji, które działają w różnych dziedzinach, takich jak kultura, sport, pomoc społeczna czy ochrona środowiska. Te organizacje stają się ważnymi partnerami w realizacji lokalnych projektów. Początkowo program bardziej aktywizował mieszkańców miast, jednak z biegiem lat liczba inicjatyw na wsiach i w małych miasteczkach znacząco wzrosła. Obecnie aktywność jest bardziej zrównoważona między obszarami miejskimi i wiejskimi. Liczba składanych wniosków i realizowanych projektów stale rośnie. Od kilku projektów na początku, obecnie realizuje się kilkanaście rocznie. 

 

 

Zaczynaliśmy gdzieś od kilku projektów. Teraz jest to kilkanaście. W tym roku aż 17 wniosków. Tych pomysłów nie brakuje i to cieszy. Pomysły są coraz lepsze, coraz nowsze. Angażują coraz to nowe podmioty, grupy mieszkańców i to cieszy, że raz są pomysły, a dwa jest ta inicjatywność mieszkańców, którzy chcą nadal działać i chcą przede wszystkim wpływać na kształt swojego otoczenia, bo to jest myślę najistotniejsze w "Działaj Lokalnie". 

- Artur Rajkowski, Fundacja Pokolenia

 

Pomysły są coraz lepsze, bardziej innowacyjne i angażują coraz to nowe grupy mieszkańców. Program przyczynia się do budowania silnego społeczeństwa obywatelskiego. W trudnych momentach, takich jak pandemia czy wojna na Ukrainie, lokalne społeczności pokazały swoją gotowość do współpracy i wzajemnej pomocy, co jest dowodem na silny kapitał społeczny budowany przez lata. Działalność w ramach programu często przechodzi z pokolenia na pokolenie. Młodsze osoby, które uczestniczyły w projektach jako wolontariusze, z czasem same stają się liderami inicjatyw.

 

Działaj lokalnie 

 

Program „Działaj Lokalnie” powstał 20 lat temu z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności . Jego realizatorem jest  Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce . Program wspiera i aktywizuje lokalne społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie.

 

 

Myślę, że ostatnie lata to przede wszystkim pokazały nam, że kapitał społeczny, który staramy się budować w programie jest bardzo silny. Możemy na tym kapitale budować kolejne lata realizacji programu, czy budowy społeczeństwo obywatelskiego w Polsce. Ostatnie lata, jak dobrze wiemy to kwestia najpierw pandemii, potem wojny za naszą wschodnią granicą. Oba te wydarzenia pokazały nam ile w Polakach jest pokładów dobra. 

- Paweł Zań Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

 

 

Program "Działaj Lokalnie" realizowany jest przez Ośrodki, które prowadzą lokalne konkursy grantowe.  W Tczewie właśnie takim Ośrodkiem jest Fundacja Pokolenia. Za ich pośrednictwem rozdzielają środki przekazane przez PAFW oraz pozyskane od samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych. Zajmują się także działalnością szkoleniową, doradztwem i wspierają wolontariat. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce nadzoruje przebieg tych konkursów. Na podstawie zasad przygotowanych przez Polsko Amerykańską Fundację Wolności, Akademia opracowuje wzory dokumentów, prowadzi szkolenia, konsultacje i doradza ODL, sieciuje je i promuje program „Działaj Lokalnie”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama