Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 21:21
Reklama

Podzielmy 800 plus. Część oddajmy na szczytny celu

800 plus ciągle dzieli Polaków. Dla jednych to nieocenione wsparcie, dla drugich – rozdawnictwo. Klub Jagielloński chce zakończyć spór. I ma na to pomysł.
Podzielmy 800 plus. Część oddajmy na szczytny celu

Autor: Canva

 

Swoją petycję, w której go przedstawił, zatytułował „Podzielmy 800 Plus, pomnóżmy dobro!”. Jej autorzy sugerują, żeby przy składaniu wniosku o 800 plus można było określić kwotę, która będzie przekazywana potrzebującym.

 

Mechanizm solidarnościowy w 800 plus

 

Klub Jagielloński – niepartyjne środowisko polityczne zrzeszające konserwatystów – proponuje wprowadzenie tzw. mechanizmu solidarnościowego w 800 plus. Autorzy petycji wskazują, że coraz więcej Polaków chce zmian w tym świadczeniu ze względu na wątpliwości, co do dostępności programu dla najbogatszych. 

Dlatego autorzy petycji sugerują, aby przy składaniu wniosku można było określić część kwoty, która będzie przekazywana z 800 plus potrzebującym – na zasadach podobnych do tych, jakie obowiązują przy przekazywaniu 1,5 proc. podatku.

 

Przekazujemy miliardy

 

Badania prowadzone przez Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Stowarzyszenie Klon/Jawor pokazują, że pozyskiwanie funduszy jest głównym problemem wielu organizacji pozarządowych. Mechanizm przekazywania 1,5 proc. podatku PIT na organizacje pożytku publicznego stał się ważnym elementem polskiej dobroczynności.

Tylko w 2023 roku Polacy przekazali 1,5 miliarda złotych organizacjom pożytku publicznego (OPP) z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok. 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników. 

 

CIT i podatek Belki

 

Klub popiera również wprowadzenie mechanizmu 1,5 proc. do podatku CIT, co od dawna postulują organizacje pozarządowe. Wdrożenie tego mechanizmu pozwoliłoby firmom – na tych samych zasadach co obywatelom – przekazywać 1,5 proc. podatku na cele charytatywno-społeczne. 

Autorzy petycji chcą także wsparcia dla organizacji pożytku publicznego z 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). To mogłoby wzmocnić sektor obywatelski, w tym organizacje charytatywne, stowarzyszenia, fundacje i think tanki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama