piątek, 20 września 2024 02:15

Paryż 2024. Tak kiepsko Polsce nie szło od dawna. Siatkarze w półfinale

Polska zajmuje dalekie, bo aż 46 miejsce w klasyfikacji medalowej Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Faworyci zawodzą.
Julia Szeremeta

Autor: PKOL

Jak podliczyć liczbę już zdobytych medali, to na pierwszym miejscu są Chiny (20 złotych), a za nimi USA (19 złotych) oraz Francja (12 złotych). W tym zestawieniu Polska jest dopiero 46. Mamy 1 srebrny i 3 brązowe medale.

Dramat w młocie

Wielkie nadzieje polscy kibice wiązali z rzutem młotem. Przecież od lat nasi zawodnicy byli w ten konkurencji na szczycie. Tymczasem jest najgorzej od 12 lat. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki mieli z Paryża przywieźć po przynajmniej jednym medalu, ale się nie udało.

W kwalifikacjach odpadła medalistka z Tokio Malwina Kopron, a Anita Włodarczyk zajęła dopiero 12 miejsce.

Nie błyszczymy także na pływalni. Minęły czasy, kiedy nasi zawodnicy liczyli się w najwyższej stawce.

Takich zaskoczeń można jeszcze wymieniać dużo. Na szczęście mamy też kilka pozytywnych zdarzeń.

Julia i Klaudia

Po raz pierwszy od 32 lat polscy pięściarze wywalczyli medal. 20-letnia Julia Szeremeta już ma brąz. I walczy dalej – o srebro lub złoto.

Po pierwszej rundzie cała piątka sędziów stwierdziła, że to Julia Szeremeta zasłużyła na zwycięstwo tej partii, przez co prowadziła na kartach punktowych. Druga odsłona była bardzo podobna. 20-latka walczyła wręcz wzorcowo. Było w niej nieco nonszalancji, co pokazywała, opuszczając ręce przy gardzie, jednak ta taktyka okazała się bardzo skuteczna! Nasza zawodniczka nękała Lozadę Mottę szybkimi ciosami prostymi. Julia Szeremeta bawi się tą walką!

- Edward Durda, Eurosport

Po dwóch rundach Polka prowadziła już 20:18! Znów arbitrzy byli zgodni – opisywał pojedynek sport.pl.

Srebro ma już także 25-letnia kajakarka Klaudia Zwolińska w kajakarstwie slalomowym. Ale tu raczej zaskoczenia nie ma. Polka jest brązową medalistką mistrzostw świata w K1 i ma tytuł mistrzyni Europy.

Na kogo jeszcze liczymy

Ale gra nadal się toczy. W poniedziałek rano siatkarze stoczyli walkę o półfinał meczem ze Słowenią. I wygrali! Dzięki temu awansowali do półfinału Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Dodajmy, że mecz ze Słowenią był pełen zwrotów akcji, ale to ostatecznie podopieczni Nikoli Grabicia wygrali 3:1. I po raz piierwszy od 44 lat znaleźli się  w najlepszej czwórce turnieju.

Także w poniedziałek wystartuje Aleksandra Mirosław. Jedna z najlepszych zawodniczek wspinających się na czas (i rekordzistka świata) w eliminacjach będzie rywalizować z reprezentantką RPA Aniyą Holder.

Ostatnie IO Polska zakończyła na 17 miejscu. Zdobyła w Tokio 14 medali (4 złote, 4 srebrne i 5 brązowych)