Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 01:58
Reklama

Żywiołowo w Tczewie

Fundacja To i Co oraz Ogród Miejski w Tczewie zapraszają dzieci do udziału w projekcie edukacji ekologicznej “Cztery żywioły”.
Żywiołowo w Tczewie

Autor: Ogród Miejski w Tczewie/fb

„Cztery żywioły” to nowatorski projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży z Tczewa. Ma na celu przybliżenie dzieciom  lokalnej przyrody oraz zrozumienie jej znaczenia i stanu w kontekście miejskiego ekosystemu.  W sierpniu zajęcia odbywają się we wtorki, a podsumowanie projektu przewidziane jest na jesień. Joanna Sadowska z Ogrodu Miejskiego w Tczewie opowiedziała nam więcej o idei tego przedsięwzięcia.

 

Edukacja nie tylko ekologiczna 

 

Projekt "Cztery żywioły" skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 9-14 lat. Celem jest nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej na temat przyrody, ale także aktywne zaangażowanie uczestników w jej obserwację i ochronę. Joanna Sadowska, organizatorka projektu, podkreśla:

Stworzyliśmy projekt, który ma na celu zapoznanie z tczewską przyrodą. Z drugiej strony obserwację, jak ta przyroda w naszym mieście się ma. Będziemy wychodzić na ulice - to jest ten element aktywizmu i szukania odpowiedzi na niektóre pytania. Chcemy nauczyć dzieci, jak patrzeć, żeby dostrzegać więcej. Jak znajdować między jednym osiedlem a drugim takie miejsca, które są niepozorne, ale jak podejdziemy bliżej to może się to okazać równie fascynujące, jak oglądanie filmu przyrodniczego.

- Joanna Sadowska, koordynatorka projektu

 

źródło: Ogród Miejski w Tczewie/fb

 

Czym są cztery żywioły?

 

Podczas serii spotkań uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki czterech żywiołów: powietrza, wody, ziemi i ognia. Każdy z tych elementów będzie badany pod kątem jego wpływu na środowisko miejskie oraz sposobów jego ochrony.

Powietrze: Dzieci będą sprawdzać jakość miejskiego powietrza, dowiadując się, jak zanieczyszczenia wpływają na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. W ramach warsztatów zostaną przeprowadzone eksperymenty pokazujące metody monitorowania i poprawy jakości powietrza.

Woda: Uczestnicy zbadana jakość wody w lokalnych ciekach wodnych i nauczą się technik jej oszczędzania. Warsztaty obejmą również zagadnienia związane z cyklem wodnym i jego znaczeniem dla ekosystemu.

Ziemia: Program przewiduje zajęcia z pielęgnacji ziemi, gdzie dzieci poznają zasady zdrowego gleboznawstwa oraz techniki ogrodnicze sprzyjające bioróżnorodności. Praktyczne ćwiczenia pomogą zrozumieć, jak ważne jest dbanie o glebę.

Ogień: Ostatnim elementem jest ogień, który w kontekście miejskim zostanie omówiony pod kątem temperatury i wpływu zmian klimatycznych na otaczającą przyrodę. Uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniające się warunki pogodowe wpływają na lokalne środowisko i jakie działania można podjąć, by minimalizować negatywne skutki tych zmian.

 

źródło: Ogród Miejski w Tczewie

 

Skupieni na powietrzu

 

Najbliższe sierpniowe spotkanie zaplanowano na 13 sierpnia i dotyczyć będzie powietrza. 

 

Pod lupę weźmiemy nasze miejskie drzewa, dzięki którym oddychamy pełnymi płucami.

- Joanna Sadowska, koordynatorka projektu

 

Zajęcia rozpoczną się o godzinie 10:30 na placu zabaw na Kanonce. Uczestników czeka spacer i obserwacja w parku. Tym razem pojawi się  gość specjalny z inicjatywy Miasto Botaniczne. Młodzi ekolodzy będą mieli też szansę aby dokonać pomiarów jakości powietrza w naszym mieście,  a także zapytać mieszkańców miasta o ich ulubione drzewa. 
Obowiązują zapisy na wydarzenie. Formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj.

 

 

Praktyczne warsztaty i aktywizm

 

Projekt "Cztery żywioły" to nie tylko teoretyczne zajęcia, ale przede wszystkim praktyczne warsztaty, które mają na celu zaangażowanie dzieci w realne działania na rzecz ochrony środowiska. Uczestnicy będą zachęcani do wychodzenia w teren, obserwacji otoczenia oraz formułowania własnych wniosków dotyczących stanu przyrody w Tczewie. W ten sposób rozwijać będą umiejętności krytycznego myślenia i aktywnego uczestnictwa w ochronie środowiska.

Podsumowanie projektu odbędzie się jesienią, kiedy to dzieci podzielą się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Będzie to również okazja do podsumowania zdobytej wiedzy i zaprezentowania pomysłów na dalsze działania ekologiczne w Tczewie. Projekt "Cztery żywioły" to okazja dla młodych mieszkańców Tczewa, aby nie tylko poznać lokalną przyrodę, ale także stać się aktywnymi jej obrońcami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama