Sierpień 1980 roku to jeden z “polskich miesięcy”, które zapisały się w historii walki Polaków o suwerenność w okresie PRL. Obejmujące całą Polskę strajki zakończyły się podpisaniem czterech porozumień – w Gdańsku, Szczecinie, Hucie Katowice i Jastrzębiu-Zdroju. Dopuszczono do zarejestrowania NSZZ “Solidarność”. Rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury, ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976, zwiększenia samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.
- Urząd Miejski w Tczewie
Protesty w Tczewie rozpoczęły się jeszcze w lipcu. Przełomowy okazał się dwudniowy strajk w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo” w Tczewie. Był to największy zakład w mieście, zatrudniający ponad 2,5 tys. osób. Sierpniowe protesty w regionie tczewskim ogarnęły przede wszystkim większe przedsiębiorstwa, m.in. oddziały PKS i WPK w Tczewie i Tczewską Stocznię Rzeczną. Do MKS przyłączyło się 13 zakładów. 22 sierpnia do akcji przystąpiła FPS „Polmo”. Porozumienia Gdańskie podpisane 31 sierpnia 1980 r. zakończyły strajk w „Polmo”.
Program obchodów:
godz. 12:30 – zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na grobie kapelana “Solidarności” ks. prałata Stanisława Cieniewicza na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rokickiej w Tczewie (obok Pomnika Dzieci Nienarodzonych)
godz. 13:00 – Msza Święta w kościele NMP Matki Kościoła na Suchostrzygach
godz. 14:15 – uroczystości przy pomniku “Solidarności” w Parku Kopernika:
- hymn państwowy,
- przywitania i wystąpienie zaproszonych gości,
- modlitwa,
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Napisz komentarz
Komentarze