Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:12
Reklama

25 sierpnia obchodzimy 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski, Fundacja im. Roberta Peplińskiego oraz Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ “Solidarność” zapraszają na uroczystości upamiętniające 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 25 sierpnia, o 12:30.
  • Źródło: Urząd Miejski w Tczewie

Autor: Urząd Miejski w Tczewie

Sierpień 1980 roku to jeden z “polskich miesięcy”, które zapisały się w historii walki Polaków o suwerenność w okresie PRL. Obejmujące całą Polskę strajki zakończyły się podpisaniem czterech porozumień – w Gdańsku, Szczecinie, Hucie Katowice i Jastrzębiu-Zdroju. Dopuszczono do zarejestrowania NSZZ “Solidarność”. Rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury, ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976, zwiększenia samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.

- Urząd Miejski w Tczewie

 

Protesty w Tczewie rozpoczęły się jeszcze w lipcu. Przełomowy okazał się dwudniowy strajk w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo” w Tczewie. Był to największy zakład w mieście, zatrudniający ponad 2,5 tys. osób. Sierpniowe protesty w regionie tczewskim ogarnęły przede wszystkim większe przedsiębiorstwa, m.in. oddziały PKS i WPK w Tczewie i Tczewską Stocznię Rzeczną. Do MKS przyłączyło się 13 zakładów. 22 sierpnia do akcji przystąpiła FPS „Polmo”. Porozumienia Gdańskie podpisane 31 sierpnia 1980 r. zakończyły strajk w „Polmo”.

 

Program obchodów:

 

godz. 12:30 – zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na grobie kapelana “Solidarności” ks. prałata Stanisława Cieniewicza na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rokickiej w Tczewie (obok Pomnika Dzieci Nienarodzonych)

godz. 13:00 – Msza Święta w kościele NMP Matki Kościoła na Suchostrzygach

godz. 14:15 – uroczystości przy pomniku “Solidarności” w Parku Kopernika:

  • hymn państwowy,
  • przywitania i wystąpienie zaproszonych gości,
  • modlitwa,
  • złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama