Debiut w Serie A i zwycięstwa. Świetny piłkarski weekend dla Tczewa

Pogoń i Gryf Tczew zdobyły w ubiegły weekend łączne 6 punktów. Na Półwyspie Apenińskim w Serie A zadebiutował natomiast wychowanek tczewskich zespołów.

Źródło: KS Pogoń Dekpol Tczew/Facebook

Szybki progres

W ubiegłą sobotę 19-letni Mateusz Kowalski zadebiutował w rozgrywkach Serie A w barwach Parmy. Klub z Emilii-Romanii przegrał ostatecznie na wyjeździe z Napoli 1:2. Wychowanek Gryfa i Orłów Tczew rozpoczął spotkanie w wyjściowym składzie. W 57, minucie został zmieniony przez byłego gracza Pogoni Szczecin - Szweda Pontusa Almqvista. Młody zawodnika był nawet blisko zdobycia gola, po strzale głową trafił w poprzeczkę.

Dla polskiego napastnika to kolejny kamień milowy w karierze. Jako junior przeniósł się z Gryfa do Jagielloni Białystok. W maju 2022 przesunięto go do pierwszego zespołu. Wówczas przesiedział cały mecz z Górnikiem Łęczna na ławce. Na debiut czekał do 16 lipca. Na stadionie przy ul. Słonecznej w Białymstoku zagrał minutę i strzelił bramkę z Piastem Gliwice. Warto wspomnieć, że do klubu z Podlasia z Gryfa przeszedł także Oskar Lipiński (w tym sezonie w trzecioligowych rezerwach uzbierał 188 minut).

W rundzie jesiennej sezonu 2022/2023 Kowalski wystąpił w 11 spotkaniach Ekstraklasy (drugą bramkę dołożył z Legią). Pod koniec stycznia 2023 za milion Euro wykupiła go Parma. We Włoszech zaczynał w młodocianej Primaverze zagrał 12 spotkaniach rundy wiosennej. Z reprezentacją pojechał na Euro U-19 na Maltę, gdzie biało-czerwoni nie wyszli z grupy (Kowalski zaliczył 20 minut z potyczce z Włochami).

Zeszły sezon był dla urodzonego w Gdańsku udany pod względem strzeleckim. W 28 meczach Primavery wpakował piłkę do bramki rywali dziesięciokrotnie. W lipcu tego roku trener Fabio Pecchia zdecydował o przesunięciu 19-latka do pierwszego zespołu, który awansował przed trzema miesiącami do Serie A.

Gryf i Pogoń ze zwycięstwami

Z kolei klub byłego szkoleniowca Kowalskiego - Ireneusza Cymanowskiego wygrał na wyjeździe w okręgówce. KP Gryf Tczew prowadzony przez trenerów Cymanowskiego i Grzegorza Klareckiego pokonał 4:1 Błękitnych Stare Pole. W tę sobotę o godzinie 12:00 przy Bałdowskiej nasi piłkarze podejmą Rodło Kwidzyn.

Swój kolejny mecz rozegrały także panie. Pogoń zdobyła w tym sezonie Orlen Ekstraligi pierwsze punkty. W derbach Pomorza tczewianki pokonały 2:1 AP Orlen Gdańsk. Piłkarki trenera Mateusza Sroki prowadziły od 13. minuty po golu Klaudii Tobiczyk. Zawodniczki z Trójmiasta wyrównały na początku drugiej połowy. Kwadrans przed końcem meczu na ponowne prowadzenie gospodynie wyprowadziła Tobiczyk. O kolejne punkty Pogoń powalczy 14 września, na wyjeździe z Górnikiem Łęczna.