Mammografia umożliwia wykrycie choroby już we wczesnym stadium
Statystyki dotyczące raka piersi są alarmujące. Blisko jedna czwarta nowotworów, jakie dotykają kobiety, to rak piersi. Trzeba działać, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia raz na dwa lata finansuje bezpłatną mammografię dla kobiet od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały jej wykonywanej.
Aby skorzystać z bezpłatnego badania, należy wcześniej się zarejestrować. Jest to możliwe m.in. pod numerem telefonu 58 767 34 44. Na miejscu trzeba mieć dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
- informacje prasowe
Badanie polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej piersi. W trakcie pierś jest lekko uciskana przez mammograf. Dzięki uzyskanym w ten sposób obrazom lekarz jest w stanie ocenić stan i utkanie piersi oraz wykryć ewentualne zmiany.
Cieszę się, że dzięki współpracy z NFZ możemy pomagać kobietom w profilaktyce raka piersi. Badania mammograficzne są bardzo ważne i polecam je wszystkim paniom. Warto poświęcić 5 minut raz na dwa lata, bo właśnie tyle to trwa. Przecież stawką jest zdrowie i życie.
- Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia
Podczas wizyty o komfort pacjentki dba technik elektroradiologii. W mammobusach dostępna jest poczekalnia i przebieralnia.
Jak wskazuje zdecydowana większość naszych pacjentek, badanie jest bezbolesne. Tylko niektóre z nich odczuwają przez chwilę lekki dyskomfort. Zapisując się na mammografię, polecam rozważyć wizytę w mammobusie, gdzie dostępność miejsc i terminów jest bardzo duża. Co więcej, dysponujemy tu jednym z najnowocześniejszych i najdokładniejszych sprzętów, jaki jest dostępny na rynku. Rocznie nasi elektroradiolodzy wykonują ponad 210 tysięcy takich badań.
- Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust sp. z o. o.
Program adresowany jest do kobiet w wieku 45-74 lata, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
- zakończyły okres 5 lat od leczenia chirurgicznego raka piersi i pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) – zalecenie badania co 12 miesięcy,
- zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu – zalecenie badania co 12 miesięcy.
Gdzie i kiedy będzie można wykonać bezpłatne badanie?
• 21.10 - Skarszewy - przy Straży Pożarnej (ul. Kościerska 2)
• 22.10 - Pelplin - na Targowisku Miejskim w Pelplinie (ul. Szkolna 2)
• 23.10 - Tczew - przy Kauflandzie (ul. Kwiatowa 17)
• 25.10 - Malbork - na parkingu (ul. Kościuszki, wjazd od ul. Wareckiej)
• 22.10 - Osiek - przy Przychodni (Wyzwolenia 23)
• 23.10 - Gniew - przy przychodni zdrowia (Osiedle Witosa 10)
• 24.10 - Prabuty - przy Prabuckim Centrum Kultury i Sportu (ul. Łąkowa 22)
• 25.10 - Sztum - przy Urzędzie Miasta (ul. Mickiewicza 39)
• 21.10 - Zblewo - przy OSP (ul. Główna 4)
• 22.10 - Kaliska - Zespół Szkół Publicznych (ul. Długa 53)
• 24.10 - Stary Dzierzgoń - przy Ochotniczej Straży Pożarnej (ul. Stary Dzierzgoń 10)
• 25.10 - Nowy Dwór Gdański - na terenie Miejskich Obiektów Sportowych (ul. Warszawska 22)
Lista wszystkich miejsc, gdzie w najbliższym czasie zaparkują mammobusy jest dostępna na stronie: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy.
Napisz komentarz
Komentarze