Dwudniowe spotkanie, organizowane przez Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY, ma na celu rozwój kompetencji liderskich oraz rzeczników w trzech kluczowych obszarach: komunikacji z zespołem, rozwiązywania problemów z wykorzystaniem potencjału grupy oraz rzecznictwa, które stanie się narzędziem do wywierania wpływu na rzecz bibliotek.
Program szkolenia
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie angażować różnorodne osoby do realizacji wspólnych celów, budować zaufanie poprzez otwartą komunikację oraz jak delegować zadania, wykorzystując indywidualne zasoby członków zespołu. Oprócz tego, uczestnicy zapoznają się z zagadnieniem rzecznictwa – czym ono jest, jakie niesie ze sobą obowiązki i jak może być użyte w codziennej pracy biblioteki. Szkolenie obejmie także planowanie strategii rzeczniczej, która opiera się na języku korzyści oraz współpracy całego zespołu.
Czym jest rzecznictwo?
Rzecznictwo, czyli działania podejmowane w celu wpływania na tworzenie korzystnych strategii i polityk dla bibliotek, to temat stosunkowo młody w Polsce. Zrozumienie i wdrożenie rzecznictwa pozwala bibliotekarzom lepiej odpowiadać na potrzeby lokalnych społeczności, przede wszystkim poprzez współpracę z władzami samorządowymi. Szkolenie to umożliwi dyrektorom bibliotek zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do skutecznego rzecznictwa, a także do zwiększenia rozpoznawalności biblioteki i poprawy jej wizerunku w lokalnej społeczności. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem, zachęcamy do posłuchania rozmowy, którą z Damianem Domański, dyrektorem Biblioteki i Ośrodka Kultury w Morzeszczynie przeprowadziła Aleksandra Hotowy.
Miejsce i szczegóły organizacyjne
Szkolenie odbędzie się w Tczewie, w dniach 25–26 października 2024 roku (piątek – sobota). Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
Napisz komentarz
Komentarze