Za było 18 radnych, dwóch się wstrzymało (Marcin Kussowski oraz Maciej Skiberowski - Samorząd Od Nowa), jeden był przeciwko (Adam Sawiński - Platforma Obywatelska).
Dyscypliny priorytetowe
Na podstawie rezultatów badań, jakie przeprowadziła Pracownia Realizacji Badań Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, magistrat stworzył dokument, który ma ustanowić cele i zadania miasta, aby rozwinąć funkcjonowanie sportu w naszym mieście. W pracach nad nim brała także udział komisja konsultacyjna do spraw rozwoju sportu. W jej skład weszli: radni Jarosław Kowalczyk (Prawo i Sprawiedliwość), Martyna Olejnik (Koalicja Obywatelska), Michał Wieczorkowski (Samorząd od Nowa), zastępca prezydenta Tczewa do spraw społecznych Joanna Grabowska, Iwona Bylicka - naczelniczka Wydziału Spraw Społecznych (w zastępstwie powołanej przez prezydenta Ewy Salkowskiej z Wydziału Spraw Społecznych), Iwona Pek z Wydziału Edukacji, Mateusz Biskup oraz Edmund Antczak. Żaden z przedstawicieli Porozumienia na Plus nie wziął udziału w pracach nad strategią. Mówiła o tym na czwartkowej (31 października) sesji rady miejskiej Joanna Grabowska.
Na jednym z pierwszych posiedzeń Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej poprosiłam pana o aktywną współpracę w tworzeniu strategii. Niestety nie przyjął pan zaproszenia. Kolejnym etapem było powołanie komisji ds. opiniowania strategii rozwoju sportu [...]. W skład komisji weszli członkowie wszystkich klubów za wyjątkiem klubu Porozumienie na Plus. Rozmowy były burzliwe, musieliśmy dojść do wspólnego rozwiązania. [...] Ta strategia i program rozwoju zostały opracowane najbardziej elastycznie, jak tylko było to możliwe.
- Joanna Grabowska odpowiadająca na jedno z pytań radnego Zezona Drewy podczas sesji
Słuchaj więcej: Czy Tczew potrzebuje strategii rozwoju sportu? [ROZMOWA]
Załącznik do uchwały, a więc strategia przyjęta przez radnych, jest dostępna do pobrania z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tczewa.
W gronie dyscyplin najbardziej priorytetowych, które (jak widnieje w dokumencie) "mają największy potencjał sukcesu sportowego, zapewniają ciągłość zarówno na poziomie seniorskim, jak i juniorskim, mają największy potencjał promocyjny dla miasta" znalazły się:
- piłka ręczna kobiet
- piłka ręczna mężczyzn
- piłka nożna kobiet
- piłka nożna mężczyzn
- pływanie
- wioślarstwo
- karate
- boks
- piłka nożna mężczyzn
Natomiast w zbiorze sportów, które mogą osiągać lepsze wyniki przy większym wsparciu miasta są:
- pięciobój nowoczesny
- piłka ręczna plażowa
- piłka nożna plażowa
- futsal
- lekkoatletyka
- MMA
- bilard
- szachy
- radioorientacja sportowa
- aikido
- koszykówka
- tenis ziemny
- hokej na lodzie
Jednym z zadań miasta dotyczącym sportu młodzieżowego, jak i profesjonalnego będzie wspieranie w szczególności tych sportów, których potencjał jest największy. Będzie się to wiązało także z wielkością dofinansowania z budżetu. Tczew zobowiązał się także do ewaluacji dokumentu co dwa lata od wejścia strategii w życie i powinny ją wykonywać niezależne ośrodki eksperckie. Jednak w rozmowie na naszej antenie Joanna Grabowska podała w wątpliwość ideę ponownych prac:
Prawdę powiedziawszy, po ostatniej sesji zastanawiam się czy ewaluacja ma sens. To jest moje zdanie, ponieważ jeżeli mamy strategię opracowaną przez specjalistów, wyznaczający pewne kierunki na podstawie wnikliwie przeprowadzonych badań i jeden wniosek radnego przekreśla tę pracę, to nie wiem jak będzie za dwa lata [...].
O co chodziło prezydent?
Piłka nożna mężczyzn początkowo nie miała znaleźć się (według raportu Pracownia Realizacji Badań Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego) w kategorii dyscyplin priorytetowych. Jak możemy przeczytać w pierwotnej wersji strategii ustalonej przez urząd:
W badaniu diagnozującym sport w Tczewie wykazano, że piłka nożna mężczyzn, choć liczbowo bardzo oblegana przez młodzież, nie rokuje szans na osiąganie sukcesów w zawodach w Systemie Sportu Młodzieżowego oraz innych rozgrywkach organizowanych przez polskie i okręgowe związki sportowe. Rolą piłki nożnej mężczyzn jest aktywizacja młodych ludzi (dlatego też powinna być wspierana na adekwatnym poziomie), ale bez większych szans na sukces sportowy.
W dokumencie "Diagnoza sportu młodzieżowego i sportu profesjonalnego w Tczewie" przygotowanego przez komórkę UG autorzy przedstawili koszt, jaki musiało ponieść miasto za jeden punkt z Systemie Sportu Młodzieżowego (SSM to zintegrowana krajowo, prowadzona przez Ministerstwo Sportu i Turystyki klasyfikacja. Jej celem jest m.in. ocena efektów szkolenia w poszczególnych dyscyplinach). Męska piłka nożna zdobyła łącznie (w latach 2019-2024 przed pięć istniejących klubów) 17,86 punktu. Cała pula jest zasługą juniorów MKS Gryfa Tczew. Badacze ocenili, że koszt jednego oczka MKS-u w SSM kosztowało miasto 7 276 złotych (klub otrzymał przez ostatnie sześć lat 779 672 złote dofinansowania z budżetu miejskiego). Dla porównania żeński futbol dzięki zespołom Pogoni Tczew zdobył 330,14 punktu przy 229 913 złotych dotacji (koszt jednego oczka wyniósł więc 116 złotych). Badacze wymienili także jako problem istnieje silniejszych ośrodków piłkarkich w regionie (jak Lechia Gdańsk czy Arka Gdynia), ale także zjawisko tzw. "pączkowania klubów":
Polega ono na tym, że z jednej sekcji albo z jednego kluby powstaje kolejny klub. Szczególnie dotyczy to piłki nożnej. Nowe kluby (akademie) piłkarskie powstają nierzadko z powodu nieporozumień i konfliktów między trenerami, działaczami, wynikających z różnych perspektyw prowadzenia działalności sportowej. Należy podkreślić, że podziały organizacyjne nie przekładają się na jakość szkolenia i wyniki sportowe. Można zaryzykować stwierdzenie, że w tym przypadku większa liczba klubów sportowych raczej zagraża wzmacnianiu i rozwijaniu jakości oferty szkoleniowej dla młodych sportowców.
- fragment dokumentu "Diagnoza sportu młodzieżowego i sportu profesjonalnego w Tczewie"
Męską piłkę nożną urząd usadowił w drugiej, mniej priorytetowej grupie. To jednak spotkało się ze sprzeciwem niektórych radnych. Podczas sesji Tomasz Tobiański (Porozumienie na Plus) wystosował wniosek o przypisanie tej dyscypliny do wyższej kategorii. Za było dziesięciu radnych, trzech się wstrzymało, ośmiu głosowało przeciwko (z czego pięciu z Samorządu od Nowa, a trzech z Koalicji Obywatelskiej).
Jakie są główne zadania miasta w związku z przyjętą strategią?
W przypadku sportu dzieci i młodzieży:
- wzmocnienie istniejącej oferty zajęć sportowych pozalekcyjnych, w tym organizowanych przez tczewskie kluby sportowe
- zwiększanie klas sportowych i/lub ich modyfikacja
- nowe konkursy na realizację zadań ze sportu, szczególnie szkolenia dzieci i młodzieży
- włączanie do zadań klubów sportowych, związków sportowych
- wsparcie dla tczewskich organizacji sportowych zgodnie z przyjętą polityką dot. dyscyplin sportowych
- modernizacja obiektów infrastruktury sportowej
- działania promujące sport i kluby sportowe w Tczewie wśród mieszkanek i mieszkańców Tczewa
W przypadku sportu profesjonalnego:
- tworzenie optymalnych warunków (finansowych, i infrastrukturalnych) dla sportu profesjonalnego
- budowa i modernizacja obiektów sportowych, organizacyjnych
- podejmowanie działań promujących sport i wydarzenia sportowe
- finansowanie sportu profesjonalnego
Ponadto działaniem, które Miasto Tczew musi podejmować, aby realizować założone cele w sporcie dzieci i młodzieży jest przede wszystkim budowa obiektów sportowych: basenu, hali sportowej, przystań wodnej dla wioślarstwa, co najmniej jednego pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną murawą oraz modernizacja istniejących obiektów.
- Strategia Rozwoju Sportu miasta Tczewa do 2030 roku
Poniżej cała rozmowa z Joanną Grabowską, którą przeprowadziliśmy na naszej antenie w poniedziałek (4 listopada):
Zaproponowaliśmy wywiad radnemu Zenonowi Drewie. Ten jednak odmówił, tłumacząc, że wszystko co miał do powiedzenia, przekazał w trakcie sesji 31 października.
* artykuł będzie aktualizowany o nowe wypowiedzi
Napisz komentarz
Komentarze