Zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy posiada wyłączną kompetencję do ustalania wysokości stawek podatku od nieruchomości na swoim obszarze. Rada gminy, określając te stawki, może różnicować ich wysokość w zależności od rodzaju przedmiotów opodatkowania, uwzględniając takie czynniki jak lokalizacja nieruchomości, sposób jej wykorzystania czy typ zabudowy. Jednakże stawki te nie mogą przekraczać maksymalnych limitów określonych przez Ministra Finansów.
Radni podjęli decyzję
Na październikowej sesji radni podjęli decyzję o przyjęciu zaproponowanej przez prezydenta Tczewa nowej stawki podatkowej.
Podatek ważny dla dla budżetu miasta, samorząd musi czerpać dochody, żeby móc też inwestować, czy no po prostu pokrywać bieżące wydatki. Niestety, jak wszyscy wiemy, wszystkie koszty rosną, to jest ogólny wzrost cen towarów i usług, koszty energii i to zmusza wręcz władze samorządowe do tego, żeby po prostu korygować podatki, czyli je zwiększać, no obniżka to chyba jest nie wiem, nie zdarzyła się, jak ja tak śledzę tę przestrzeń. W tym przypadku mamy wzrost nie taki jak mógłby być maksymalny.
- Andrzej Gockowski, zastępca prezydenta Tczewa do spraw gospodarczych
Zastosowana podwyżka wynosi 4,3% i jest odpowiedzią na konieczność zabezpieczenia środków na funkcjonowanie miasta bez nadmiernego obciążania mieszkańców.
Tutaj pan prezydent dbał to, żeby tego jakby nie wprowadzać w stopniu maksymalnym, chociaż oczywiście każde środki by się przydały. Mówiąc kolokwialnie, to tutaj zastosowano wartości maksymalne na rok 2024, nie skorzystano z tych maksymalnych na rok 2025, co procentowo daje około 4,3% wzrost tego obciążenia.
- Andrzej Gockowski, zastępca prezydenta Tczewa do spraw gospodarczych
Władze samorządowe podkreślają, że choć każde dodatkowe środki byłyby pożądane, obecna decyzja to kompromis między potrzebami budżetowymi a możliwościami finansowymi mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze