Informacje pochodzą ze strony pomorskie.eu.
W tym roku konkurs o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy obchodzi jubileusz swojego 25-lecia
Przez te 25 lat wyróżniliśmy ponad 180 firm z kilkuset, które zostały zgłoszone do tego konkursu. Są to firmy, które systematycznie się rozwijały, zajmowały eksportem, nastawiały na innowacyjność, angażowały w społeczną działalność biznesu oraz zapewniały wiele miejsc pracy. Wszystkim przedsiębiorcom, w szczególności tym, którzy w ciągu ostatnich 25 lat zostali wyróżnieni, a także tym, którzy wyróżnieni zostaną dzisiaj, serdecznie dziękuję i gratuluję!
- Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
Laureaci
Do jubileuszowej edycji konkursu nadesłano 93 zgłoszenia. Ich oceny dokonali przedstawiciele organizacji biznesowych, które tworzą Pomorską Radę Przedsiębiorczości, a także przedstawiciele sponsorów i partnerów konkursu. Wnioski analizowane były także przez wiodącą instytucję doradczą PwC, która jest partnerem merytorycznym konkursu.
Decyzją kapituły ostatecznie nominowano do nagród 19 firm oraz dwie gminy przyjazne przedsiębiorcom. W gronie finalistów znaleźli się m.in. liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, rozwoju kompetencji oraz zielonej transformacji. Tegoroczną nowość stanowiła kategoria Lider ekonomii społecznej, która była skierowana do podmiotów takich jak spółdzielnie socjalne, spółdzielnie pracy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa społeczne i jednostki organizacyjne, które poprzez działalność gospodarczą i działalność pożytku publicznego wpływają pozytywnie na rozwój lokalny.
- pomorskie.eu
Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: XTrack sp. z o. o. z Gdańska
XTrack jest producentem autorskiej platformy telematycznej, która monitoruje i zarządza zdalnie flotą pojazdów. Wykorzystując możliwości nowych technologii firma kreatywnie wspiera funkcjonowanie biznesu.
Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Primagran sp. z o.o. ze Stegny
Primagran to producent i dystrybutor wysokiej jakości zlewozmywaków. Współpracuje z polskimi uczelniami tworząc innowacyjne patenty i technologie chroniące zlew przed uszkodzeniem czy zabrudzeniami, przedłużając życie produktów.
Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni
Portman Lights tworzy profesjonalne i innowacyjne oświetlenie, które w zaledwie kilka lat zdobyło ogromne uznanie w branży. Lampy Portman eksportowane są już do 60 krajów, oświetlając największe światowe gwiazdy na koncertach, festiwalach czy w studiach telewizyjnych.
Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: AS-PL sp. z o.o. z Gdańska
Firma AS-PL zajmuje się produkcją i dystrybucją części zamiennych do pojazdów. Wysoka jakość oraz nowoczesne technologie produkcji są kluczem do sukcesu firmy, która eksportuje swój asortyment do ponad 100 krajów na całym świecie.
Lider inwestycji: Farm Frites Poland SA z Lęborka
Firma posiada szeroką wizję rozwoju dążąc do pozycji lidera w produkcji frytek w Europie Środkowo-Wschodniej. Aby to osiągnąć sukcesywnie zwiększa moce przerobowe inwestując m.in. w budowę nowego budynku technologicznego. Inwestycje Farm Frites mają istotny wpływ na rozwój gospodarczy lokalnego środowiska.
Pomorski start-up: Revobeam sp. z o.o. z Gdańska
Revobeam to spółka tworząca nowe rozwiązania bezprzewodowe w oparciu o anteny inteligentne. Anteny pozwalają na podniesienie odporności oraz utrzymanie wymaganych przepływności i stabilności łączy bezprzewodowych, a także zwiększenie zasięgu komunikacji. Pomysł ten umożliwił zakwalifikowanie się firmy do akceleratora NATO.
Lider rozwoju kompetencji: CRIST SA z Gdyni
CRIST wyróżnia się kompleksowym podejściem do kształcenia i rozwoju, co czyni spółkę wzorem do naśladowania w branży. Firma aktywnie współpracuje ze szkołami średnimi, uczestniczy w targach pracy i dniach kariery oraz organizuje staże i studia dualne. Pracownikom natomiast zapewnia programy mentoringowe oraz dostęp do kursów.
Lider zielonej transformacji: Goodvalley Agro sp. z o.o. z Przechlewa
Goodvalley Agro jest przykładem zrównoważonego rolnictwa, gdzie w myśl zasady „od pola do stołu” ważne są wszystkie etapy produkcji. Redukcja zużycia materiałów i wytwarzanych odpadów, efektywne zarządzanie energią czy recykling, odgrywają kluczowe role w całym łańcuchu produkcyjnym. Firma od lat raportuje i minimalizuje ślad węglowy, a także produkuje zieloną energię w ośmiu biogazowniach.
Lider ekonomii społecznej: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej z Gdańska oraz Spółdzielnia Socjalna „Dalba” z Pucka
Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej poprzez prowadzenie firm społecznych w branży HoReCa i sportowej, aktywnie promuje odpowiedzialność społeczną oraz wspiera osoby zagrożone marginalizacją. Innowacyjne podejście do zarządzania, współpraca z uczelniami i biznesem oraz realizacja programów ESG świadczą o profesjonalizmie i dalekowzroczności fundacji.
Spółdzielnia Socjalna „Dalba” posiada wyjątkowy wkład w rozwiązywanie problemów społecznych, w szczególności bezrobocia wśród osób zagrożonych wykluczeniem. Większość pracowników spółdzielni to osoby, które nie miały szans na otwartym rynku pracy z powodu swojej niepełnosprawności. Spółdzielnia ma w swoim portfolio innowacyjne projekty, takie jak uruchomienie pierwszego w Polsce Browaru Spółdzielczego i program „Pojąć Głębię”, który łączy terapię z nurkowaniem.
Gmina przyjazna przedsiębiorcom: miasto Gdynia
Gdynia posiada dwa certyfikowane systemy zarządzania jakością, dające gwarancję dobrej współpracy urzędników z przedsiębiorcami. Miasto utworzyło i z sukcesem prowadzi Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, w którym można m.in. uzyskać bezpłatną poradę specjalistów. Realizuje także zajęcia i programy z zakresu przedsiębiorczości w szkołach, jak np. Młody Lean Lider czy Bakcyl – Bankowcy dla Ekonomii.
Tradycyjnie nagrodom przyznawanym przez kapitułę towarzyszyło ogłoszenie zdobywcy statuetki Gryfa Medialnego, która wręczana jest jednemu z uczestników przez media i instytucje patronujące konkursowi. W tym rok Gryfa Medialnego zdobyła firma Polski Ziemniak sp. z o.o. z Lęborka.
Kapituła medialna doceniła dynamiczny rozwój oraz strategiczne inwestycje, które umożliwiły firmie osiągnięcie znaczącej pozycji na rynku w Polsce. Dzięki inwestycjom i ciągłym usprawnieniom technologicznym, firma skutecznie zwiększa wydajność w realizacji zamówień. Te przemyślane kroki uczyniły Polski Ziemniak pionierem w branży, promując innowacyjne podejście do rolnictwa i dystrybucji, a także wspierając lokalną gospodarkę.
- pomorskie.eu
Super Gryfy na 25-lecie konkursu
Z okazji 25-lecia konkursu wręczone również zostały nagrody specjalne Super Gryfy. Te wyjątkowe wyróżnienia otrzymały przedsiębiorstwa, które znacząco przyczyniły się do trwałego rozwoju gospodarczego naszego regionu.
Wśród nich znalazły się: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA, Drutex SA, Remontowa Holding SA, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” SA, LPP SA, Iglotex SA, Grupa NDI SA, ELWOZ sp. z o.o., Invicta sp. z o.o., Ciecholewski-Wentylacje sp z o. o., CRIST SA, Trefl SA, Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o., Browar Amber sp. z o.o., Sunreef Venture SA, Korporacja Budowlana DORACO sp. z o.o., Polmor sp. z o.o., Hydromega sp. z o.o., Autopay SA, Omida Logistics sp. z o.o., Mercor SA, Firma Produkcyjno-Usługowa INBUL sp. z o.o., Mielewczyk sp. z o.o., Hydromechanika sp z o.o. sp.k. oraz firma Materiały Budowlane „Ginter” sp. z o.o.
Galę wręczenia nagród poprzedziła debata, podczas której poruszone zostały zagadnienia dotyczące kompetencji kluczowych w gospodarce i na rynku pracy w dobie sztucznej inteligencji. Rozmowę poprowadził Stanisław Szultka – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a jej uczestnikami byli: Natalia Hatalska – prezeska i założycielka instytutu badań nad przyszłością infuture.institute, Zuzanna Skalska – socjolożka z agencji konsultingowej Greenhat oraz Marcin Duma – założyciel i prezes Fundacji IBRiS.
Napisz komentarz
Komentarze