Rusza pierwsza duża modernizacja programu "Czyste Powietrze" po 6 latach od jego powstania. Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków. W ramach programu "Czyste Powietrze" obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków.
- www.gov.pl
Przerwa w naborze wniosków
Program "Czyste Powietrze" cieszył się dużym zainteresowaniem, ale 28 listopada nabór wniosków został tymczasowo wstrzymany. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował, że decyzja ta dotyczy wszystkich ścieżek składania wniosków, w tym przez gminy, operatorów oraz ścieżkę bankową.
Wszystkie wnioski, które wpłynęły przed godziną wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone zgodnie z obowiązującym regulaminem. Fundusz zapewnia, że przerwa ma charakter tymczasowy, a informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie podana w odrębnym komunikacie na stronie internetowej Funduszu.
Co dalej?
Osoby, które planowały złożyć wniosek, powinny śledzić komunikaty Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, aby nie przegapić terminu wznowienia programu.
Wstrzymanie naboru wniosków jest częścią procesu zarządzania programem i nie oznacza zakończenia wsparcia dla działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce.
- informacje prasowe
Dla zainteresowanych to dobry moment na przygotowanie niezbędnej dokumentacji i zapoznanie się z regulaminem programu, aby w odpowiednim czasie złożyć kompletny wniosek.
Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Gdańsku w odrębnym komunikacie.
Kilka słów o...
"Czyste Powietrze" to rządowy program priorytetowy, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwem stałym na nowoczesne, spełniające najwyższe normy tj.:
- Węzeł cieplny;
- Pompa ciepła;
- Kocioł gazowy kondensacyjny;
- Kocioł olejowy;
- Ogrzewanie elektryczne;
- Kocioł na pellet/drewno spełniający określone wymagania.
Dofinansowanie można również pozyskać na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku oraz montaż odnawialnych źródeł energii (OZE):
- Modernizacja instalacji wewnętrznych c.o. i c.w.u.
- Ocieplenie przegród budowlanych
- Wymiana stolarki zewnętrznej (okna/drzwi/bramy garażowe)
- Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
- Mikroinstalacja fotowoltaiczna
- Audyt energetyczny/dokumentacja projektowa/ekspertyzy
Formy dofinansowania
- Dotacja;
- Dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego:
- Dotacja z prefinansowaniem.
Warunki finansowe
Maksymalne kwoty dotacji:
- Podstawowy poziom dofinansowania: 41 tys. zł
- Podwyższony poziom dofinansowania: 59 tys. zł
- Najwyższy poziom dofinansowania: 79 tys. zł
Maksymalne kwoty dotacji z kompleksową termomodernizacją:
- Podstawowy poziom dofinansowania: 66 tys. zł
- Podwyższony poziom dofinansowania: 99 tys. zł
- Najwyższy poziom dofinansowania: 135 tys. zł
- Dodatkowo audyt energetyczny 1200 zł.
Napisz komentarz
Komentarze