Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
niedziela, 22 grudnia 2024 18:31
Reklama

Wszystkie gminy z naszego powiatu otrzymały środki na wsparcie osób z niepełnosprawnościami

Samorządy zyskały wsparcie w ramach programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością."

Autor: Pomorski Urząd Wojewódzki

Dzięki środkom z rządowego programu "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" gminy powiatu tczewskiego otrzymały łączną kwotę 2 674 255,10 zł na realizację tego projektu w edycji 2025. Pomorskie jednostki samorządowe podpisały stosowne umowy z wojewodą pomorską Beatą Rutkiewicz, co umożliwi im wsparcie osób z niepełnosprawnościami w ich codziennym funkcjonowaniu.

Uroczystość podpisania umów miała miejsce w Starostwie Powiatowym w Tczewie, gdzie beneficjenci z poszczególnych gmin spotkali się z przedstawicielami władz wojewódzkich.

 

Kwoty dofinansowania dla gmin powiatu tczewskiego:

 

  • Morzeszczyn: 89 731,28 zł
  • Gmina Subkowy: 263 517 zł
  • Gmina Tczew: 70 635 zł
  • Gniew: 503 064 zł
  • Pelplin: 59 302,80 zł
  • Tczew: 1 688 005,02 zł

 

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami

 

Program "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" jest inicjatywą, która ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami, oferując im pomoc w codziennych czynnościach życiowych. Zatrudniani w ramach programu asystenci pomagają m.in. w załatwianiu spraw urzędowych, dojazdach na leczenie czy uczestnictwie w wydarzeniach kulturalnych. Program ma na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich integrację społeczną.

W tym roku liczba samorządów, które złożyły wnioski o dofinansowanie, wzrosła do 108. W poprzedniej edycji programu było ich 98. Zwiększyła się również kwota wsparcia: w 2023 roku Pomorze otrzymało 56 milionów złotych, a w 2024 roku wsparcie przekroczyło 75 milionów złotych.

 

Cele programu

 

Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy powszechnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym. Usługi asystenckie mają na celu uzupełnianie usług opiekuńczych, jednak nie mogą ich zastępować.

Adresatami Programu są:

 

  • Dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, w tym wskazania do stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby z powodu znacznego ograniczenia zdolności do samodzielnego funkcjonowania, oraz konieczności stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji.

     

  • Osoby z niepełnosprawnościami, które posiadają orzeczenie:
    • o znacznym stopniu niepełnosprawności,
    • o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    • lub orzeczenie traktowane na równi z tymi wymienionymi w zgodzie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Na realizację zadań w ramach Programu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył w 2025 roku kwotę 310 milionów złotych z Funduszu. Program ma na celu zwiększenie dostępności usług asystenckich, poprawiając jakość życia osób z niepełnosprawnościami oraz ich integrację społeczną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama