Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 23 stycznia 2025 19:23
Reklama

Fabryka Sztuk jak Centrum Nauki Kopernik

We wtorek, 10 grudnia w budynku Fabryki Sztuk odbyła się uroczystość otwarcia Centrum Nauki SOWA, czyli strefy odkrywania wyobraźni i aktywności. To inicjatywa sfinansowana przez Ministerstwo Nauki, a zrealizowana w ramach programu Centrum Nauki Kopernik.
  • Źródło: Telewizja Tetka
Fabryka Sztuk jak Centrum Nauki Kopernik

Autor: Natalia Kuśmierczuk

Źródło: Facebook: Fabryka Sztuk

 

"Bardzo się z tego cieszymy" - SOWA zagości w Tczewie na pięć lat

 

Fabryka Sztuk to placówka kulturalna znana w naszym mieście głównie z wystaw związanych ze sztuką czy też historią. Tym razem budynek znajdujący się przy ulicy 30 stycznia 4 zamienił część swojego obiektu na 5 lat w Centrum Nauki SOWA.

 

Pojawił się projekt z Ministerstwa. Małgorzata napisała aplikację i to było w ubiegłym roku. 19 listopada pojechaliśmy do Drohiczynia, okazało się, że otrzymaliśmy promesę. Bardzo się z tego cieszymy, bo to rzeczywiście taka zmiana dla nas, tak? Dotychczas była sztuka, historia była dominująca, a teraz wchodzi nauka. Bardzo się z tego cieszymy.

- Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk

 

Strefa powstała w miejsce lokalnej organizacji turystycznej Kociewie, która została przeniesiona do Kamienicy przy ul. Podmurnej 12.

 

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA)

 

To lokalne centra nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Funkcjonują na terenie całej Polski w mniejszych miejscowościach. Powstają w instytucjach, w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury.

Celem inicjatywy jest wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi – zapewnienie dostępu do wystaw i aktywności Centrum Nauki Kopernik oraz budowanie sieci zaangażowanych edukatorów, którzy dzięki współpracy z Kopernikiem i łączeniu w większe społeczności, wykorzystują sieć do wymiany doświadczeń i współpracy.

 

Jest to inicjatywa, która ma pokazywać wartość badań naukowych, ale w sposób bardzo przystępny dla odbiorcy, bez napuszenia się pokazywać, że można nie tylko w nauce zbierać suche fakty, ale również poszerzać swoją wiedzę, poszerzać swoje kompetencje, rozwijać swoje możliwości. Takich stref mamy w tej chwili zaplanowanych 50, powstało już 41. 

- Maria Mrówczyńska, wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego

 

Centrum Nauki Kopernik od początku istnienia promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości m.in. poprzez:

  • odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (Wystawa),
  • rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych (Majsternia),
  • uczestnictwo w różnych warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych przez nas i sprawdzonych rozwiązaniach edukacyjnych.

 

SOWA to jest takie unikalne miejsce, w którym w eksponatach pokazujemy te zjawiska, które kiedyś zainspirowały naukowców (...) i nawet nie chodzi o to, żeby poczuć się jak naukowiec, tylko żeby dzięki pracy z tymi eksponatami wyjść potem z sowy z taką jakąś gotowością, żeby posprawdzać też te zjawiska w świecie wokół nas. 

- dr. Ilona Iłowiecka-Tańska, zastępca dyrektora programowego do spraw innowacji w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

 

fot. Natalia Kuśmierczuk, źródło: Fabryka Sztuk

 

Więcej informacji o strefie znajdziecie w materiale Telewizji Tetka.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama