Zaczynamy pełni zapału, a potem... motywacja znika
Wraz z nadejściem nowego roku 61 proc. Polaków deklaruje podjęcie noworocznych postanowień - wynika z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna. Wśród najpopularniejszych celów na 2025 rok znalazły się m.in. chęć prowadzenia bardziej aktywnego życia (20 proc.), zaoszczędzenie pieniędzy (15 proc.) czy zrzucenie zbędnych kilogramów (12 proc.). Jednak jak pokazuje praktyka, większość osób porzuca swoje obietnice już po kilku tygodniach. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec?
Na te pytania odpowiedział nam w piątek, 10 stycznia trener personalny Janek Szczygielski.
Skąd bierze się spadek motywacji?
Noworoczne postanowienia są często podejmowane pod wpływem emocji lub presji społecznej. Nasz gość zauważa, że brak realistycznego planu działania, zbyt ambitne cele i oczekiwanie natychmiastowych efektów mogą szybko prowadzić do frustracji.
Jak wytrwać w postanowieniach?
Kluczem do sukcesu jest realistyczne podejście i cierpliwość. Szczygielski radzi, by zacząć od małych kroków i stopniowo zwiększać intensywność treningów.
Wyznaczanie celów - czy tylko realistyczne?
Zdaniem Janka Szczygielskiego, cele powinny być przede wszystkim konkretne, mierzalne i dostosowane do naszych możliwości. Warto określić, co dokładnie chcemy osiągnąć i w jakim czasie. Na przykład: zamiast ogólnego "chcę schudnąć", lepiej postawić sobie cel: "w ciągu trzech miesięcy chcę stracić 5 kg". Cele powinny być realistyczne, ale też motywujące.
Rola trenera w realizacji postanowień
Dla wielu osób kluczowym wsparciem może być trener personalny. Nie tylko pomaga opracować plan treningowy, ale także motywuje i wspiera w trudnych momentach. Dzięki niemu unikamy błędów i zyskujemy pewność, że nasze wysiłki prowadzą do zamierzonego celu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wytrwać w noworocznych postanowieniach i wprowadzić zdrowe nawyki na stałe, zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Jankiem Szczygielskim:
Napisz komentarz
Komentarze