Sprawa od lat pozostawała nierozwiązana z powodu nieuregulowanego stanu własnościowego części terenu, który niegdyś był cmentarzem ewangelickim. Choć koncepcja zagospodarowania parku powstała już w 2016 roku, brak porozumienia blokował rozpoczęcie inwestycji.
Rozmowy i propozycje rekompensaty
W ostatnich latach trwały rozmowy pomiędzy miastem a parafią na temat rekompensaty za teren o powierzchni około 2,8 hektara. Przełom nastąpił niedawno, kiedy Rada Parafialna wyraziła zgodę na przyjęcie mieszkania w zamian za przekazanie gruntu miastu. Chodzi o czteropokojowy, wyremontowany lokal o powierzchni około 80 m², znajdujący się przy ulicy Mickiewicza.
Zgodnie z tymi rozmowami, które trwały już od wielu lat, parafia ewangelicko-augsburska w ramach rekompensaty za ten obszar zażądała mieszkania z naszych zasobów. To mieszkanie zostało wyremontowane. Przedstawiciele parafii dokonali oględzin, są jakby zadowoleni z tego efektu i rada parafii zdecydowała o tym, że przystępuje z nami do już formalnego spisania ugody.
- Łukasz Brządkowski, prezydent Tczewa
Ugoda satysfakcjonuje obie strony
Rada parafii potwierdziła, że ugoda całkowicie zaspokaja wzajemne roszczenia stron, w tym dotyczące nakładów oraz pożytków związanych z tym terenem.
Sam proces odzyskania przez miasto parku Kopernika jest już na finiszu. Tutaj ważne jest także podkreślenie, że jednocześnie toczył się spór dotyczący własności tego terenu. Okazuje się bowiem, że na początku lat 70-tych, ta duża część cmentarza ewangelickiego była likwidowana, nie zostały dopełnione wszelkie procedury i dlatego też parafia uważała, że teren dla nich się po prostu należy.
- Łukasz Brządkowski, prezydent Tczewa
Na lutowej sesji Rady Miejskiej ma zostać przedstawiona uchwała dotycząca zawarcia ugody. Dokument może zostać przygotowany i podpisany jeszcze w pierwszym półroczu 2025 roku. Porozumienie otwiera drogę do realizacji planów zagospodarowania Parku Kopernika.
Napisz komentarz
Komentarze