Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 22 lutego 2025 09:43
Reklama

Wystawę "Sentencje i gadki z kociewskiej makatki" można obejrzeć w Muzeum Ziemi Kociewskiej!

Wystawa jest zwieńczeniem siedmiomiesięcznej pracy uczestniczek kursu haftu kociewskiego pt. "Czas na Kociewie".
  • Źródło: Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim
Wystawę "Sentencje i gadki z kociewskiej makatki" można obejrzeć w Muzeum Ziemi Kociewskiej!

Autor: materiały prasowe

„Sentencje i gadki z kociewskiej makatki”

 

Kursu haftu kociewskiego pt. „Czas na Kociewie” trwał od maja do listopada minionego roku przy oddziale gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i był sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Makaty, torby, serwetki, zakładki do książek, koszyki, to tylko niektóre z prac zaprezentowane na wystawie.

 

Zwiedzających proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na makaty. Każda z nich została zaprojektowana przez autorkę i opatrzona sentencją, cytatem lub po prostu „gadką” wybraną przez wykonawczynię. Można zatem powiedzieć, że makaty odzwierciedlają to, co Paniom w duszy gra… Dla podkreślenia regionu, z którego pochodzi haft niektóre sentencje napisane są w gwarze kociewskiej. Makaty były najważniejszymi pracami kursu, dlatego można je nazwać „pracami dyplomowymi”. One były inspiracją tytułu wystawy: „Sentencje i gadki z kociewskiej makatki”. 

- organizatorzy

 

materiały prasowe

 

Wystawę można oglądać do polowy kwietnia w budynku Muzeum Ziemi Kociewskiej przy ul. Bocznej 2 w Starogardzie Gdańskim.

Oprócz prac kursantek na wystawie zaprezentowano prace oryginalne pani Marii i Renaty Wespa. Udostępnione one zostały przez Jana Wespa, a same prace powstały w latach 1970-1990. 

 

materiały prasowe

 

 

Prezentujemy również prace pani Anny Ledwożyw , mojej serdecznej koleżanki, twórczyni z wieloletnim stażem pracy twórczej w dziedzinie haftu kociewskiego, Kociewianki ze Starogardu Gdańskim, która została „dobrym duchem” i „aniołem stróżem” naszego kursu. Na wystawie zobaczyć można również prace pani Ireny Szczepańskiej – mojej mentorki i instruktorki (prywatnie mojej mamy), która jako pierwsza wiele lat temu odkryła przede mną piękno kociewskiego haftu.

-organizatorzy

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama